Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun estetiği burnun kıkırdak ve kemik yapısının şekillendirilerek (büyüterek ,küçülterek ya da şeklini değiştirerek ) buruna yeni şekil verilmesi ameliyatıdır. Burnun yüz ile uyumunu  sağlayacak şekilde burun boyutu azaltılabilir, artırılabilir, burun delikleri küçültülebilir, burun ucu kibarlaştırılabilir, burunun dudak ve alın ile yapmış olduğu açılar düzeltilebilir. Simetriyi bozan kıkırdak ve kemik eğrilikleri hem içerden hem dışarıdan düzeltilir. Amaç kişinin yüzü ile uyumlu, dudak ve alın ile yapmış olduğu açısı düzelmiş, burun ucu şekillendirilmiş, nefes alabilen bir burun elde etmektir.  Burun estetiği  görünüşünüzü daha güzel hale getirir.

Estetik burun ameliyatı zordur çünkü burunun yapısını oluşturan kemik ve kıkırdaklar özel bir 3 boyutlu yapıda düzenlenmişlerdir ve birbirinden bağımsız olarak ama bir bütün içinde hareket ederler. Burun aynı zamanda nefes almamızı sağlayan organ olduğu için yapılan ameliyatın bu fonksiyonu bozmaması gerekir.  Bu nedenle dünyada ençok ikinci kez düzeltme ameliyatına ihtiyaç duyan ameliyat burun ameliyatıdır.

Burun Estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat iki şekilde yapılır. Kapalı ve açık teknik.

Kapalı teknikte bütün kesiler burun içerisindedir. Dışarıda kalıcı bir iz yoktur. Sadece burun deliklerini küçültmemiz gereken durumlarda burun kanatlarından kesi yapılır ve burun cildinde iz olur. Kapalı teknikte burun içinde kıkırdak ve kemiklerin biribirinden bağımsız fakat bir bütün halinde durmasını sağlayan yapılara minimal zarar vererek burunu şekillendirmek mümkündür. Nerede hangi hamleyi yapacağınızı iyi bilirseniz kapalı teknik zor olmayan ve sonrasında şişliğin daha az, doğallığın daha fazla olduğu tekniktir. Açık teknikte burun ucu orta hattındaki dokudan kesi yapılır ve burun cildi soyulur tüm anatomik yapı daha net görülür fakat bu arada burun 3 boyutlu yapısına zarar verilirken ameliyat sonunda  birçok dikişle burun yapısı yeniden oluşturulur. Bu da çok daha sert iyileşme dokusu ve şişlik olarak geri döner. Açık teknikle yapılmış burunların normal doku yumuşaklığına ulaşması için geömesi gereken süre daha uzundur.

Doktorunuz hangi tekniği kullanırsa kullansın önemli olan dokulara saygılı olması, burunun şekillendirirken yüzdeki oranlara dikkat etmesi ve geri dönüşü olmayacak şekilde burun kıkırdak ve kemik yapısının küçültülmemesidir.

Ameliyat öncesi süreç nasıldır?

Ameliyat öncesi süreç doktorunuzla görüşme ile başlar. Bu görüşme hem sizin isteklerinizi ve bu ameliyat sonucundan ne beklediğinizi anlamanız hem de sizin doktorunuzu anlamanız açısından önemli. Burun estetiği estetik ameliyatlar açısından en zorudur diyebiliriz. Ameliyatın sonucu doktorunuzun sizin burununuzu şekillendirirken yapmak istediklerine, mesleki bilgi ve tecrübesine, kullandığı  bağlıdır. Bunun yanı sıra sizin burun yapınızın da çok önemi var. Herkesin burunu  farklı kıkırdak-kemik büyüklüğe, şekile ve farklı cilt yapısına sahip. Her burunda yapılması gereken hamleler biribirinden çok farklı. Burun estetiğinde ‘az yeterlidir’ yani kıkırdak ve kemik doku küçültülürken kontrollu davranılmalı burun yeteri kadar küçültülmelidir. Böylece oyulmuş gibi duran, burun ucu minicik, burun delikleri karşıdan bakıldığında görülen burunlar ortaya çıkmamış olur. Görüşme de belirteceğiniz en önemli nokta ameliyat sonrası nasıl bir burun istemediğinizi tarif etmek. Doktorunuzda sizi muayene ederek, nerede-nasıl değişiklik yapmak gerektiğini ve aşağı – yukarı nasıl bir sonuç ortaya çıkacağını tarif edecektir.

Bir takım bilgisayar programları ile burunun yandan çekilmiş fotoğrafı üzerinde çalışarak ameliyat sonrası görünümü aşağı- yukarı gösterebilmek mümkün. Ancak bu programlar da iki boyutlu ve yandan halini görebilirsiniz, 3 boyutlu bakış mümkün olmadığı için gerçekci olmayabilir.

Ameliyat genel anestezi altında mı yapılmalı?

Son yıllarda burun ucu estetiği olarak adlandırılan kavram var. Çok az kişide  sadece burun ucuna müdahale ile tatmin edici sonuç alabiliriz. Çünkü burun bir bütündür. Burun ucunu ya da tıbbi adı ile tip bölgesini şekillendirirken geriye kalan kemik ve kıkırdak dokusunun da bu şekillenmiş dokuya uyumlu olması gerekir. Burun da ancak çok küçük bir müdahale yapacaksak lokal anestezi ile yapabiliriz. Burun estetiği ameliyatını genel anestezi eşliğinde yapmak uygundur.

Konulan tamponlar rahatsız edicimidir? Çıkarması çok ağrılımıdır?

Artık yaprak şeklinde, ortasında nefes alabileceğiniz bir oluk bulunan, yumuşak ve çıkarması son derece kolay olan malzemeler kullanıyoruz. Kulaktan kulağa yayılan ‘tampon çıkarılırken çok acı çektim hatta ameliyattan bile çok’ efsanesi de sona ermiş oldu böylece.

Ameliyat sonrası nasıldır?

Ameliyat sonrası yatağınıza burun üzerine yerleştirilmiş, burunun şeklini korumasına yardımcı bir malzeme (atel) burun deliklerine yerleştirilmiş silikon tamponlar ile gelirsiniz. İlk gece ağrı ve sızlama, baş ağrısı ve dolgunluk hissi, uyuyamama, mide bulantısı gibi problemler olabilir. Burun ucundan hafif kan sızıntıları olabilir. 2. gün şişlik artabilir. Kişiden kişiye değişen oranlarda da morluk görülebilir. Yüzdeki şişlikler ve morluklar büyük oranda 10 gün içinde geçer. 5. günden sonra işe geri dönülebilir. Ameliyattan 2 hafta sonra yürüyebilir, 6 hafta sonra daha güç gerektiren sporlara geçebilirsiniz.

Burun üzerindeki ateliniz 7. gün çıkacak. Ancak çıktığında burnunuzun şiş olduğunu göreceksiniz. En fazla burun ucu ve burun kökü kısmı şiş olacaktır. 2 ay civarında şişlikler önemli ölçüde azalır ancak burun son şekli için 6 aya kadar beklemek gerekir.

Burun Estetiği İnfografik