Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Bu İpuçları İle Yaşlanma İşaretlerini Engelleyin

Yüz yaşlanması doğal ve beklenen bir yaşam sürecidir, ancak yaşlanmanın etkilerini yavaşlatmak için ne yapabiliriz? Ve cildin yaşlanmasını ne kadar kontrol edebiliyoruz?

Normal yaşlanma bulguları arasında kırışıklıklar, hacim kaybı ve cildin sarkması sayılabilir. Zamanla bu yaşlanma belirtileri artmaya devam etmektedir. Yaşlanma sürecinin bireysel yönlerine de değinen cerrahi olmayan işlemler olmasına rağmen cerrahi uygulamalar (facelift gibi) en iyi seçeneklerden biridir.

Yaşlanma belirtilerinin tersine dönmesine yardımcı olmak için birçok seçenek var, ancak bunun yerine yaşlanma etkilerini yavaşlatmak için uygulayabileceğiniz adımlara odaklanmak daha iyidir.

DOĞRU GÜNEŞ BAKIMI

Yaşlanmayı önlemenin en etkili yolu cildinizi güneşten korumaktır. Aslında yaşlanma ile ilişkili cilt değişikliklerinin birçoğu, güneş radyasyonundan kaynaklanmaktadır. Güneş ışınlarına aşırı maruz kalma, doğrudan erken yaşlanmaya yol açar. Bu, kırışıklıkların ve güneş lekelerinin oluşması ile sonuçlanır.

SİGARAYI BIRAKMAK

Sigara içenlerin maruz kaldığı kanıtlanmış pek çok sağlık kaygısına ilaveten, sigara içilmesi doğrudan cildin hızlanan yaşlanma sürecine etki etmektedir. Sigara, kollajen ve diğer cilt proteinlerinin yitirilmesini sağlar ve cildin buruşuk görünmesine neden olur. Ayrıca, sigara içmek vücudun toplam oksijen seviyesini düşürür, bu da dış çevresel faktörlere karşı cildin doğal direncini azaltır.

ALKOL KULLANIMINI AZALT

Sigara içmek gibi aşırı alkol tüketimi de cildin yaşlanma sürecini hızlandırır. Uzun ve kısa vadede cildinize zarar vermemek için en iyi yol, alkol tüketiminizde minimum veya orta derecede bir seviyede kalmaktır.

CİLT BAKIMI

Sadece düzgün bir cilt bakımı cildinizi iyi görünmesine yardımcı olabilir. Bu aynı zamanda cildinizi sağlıklı tutarak yaşlanma etkilerini en aza indirebilir.

SAĞLIKLI BESLENME

Şimdi ne yerseniz cildiniz üzerinde gelecekte bir etkisi olabilir. Vitamin ve antioksidanlar bakımından yüksek sağlıklı bir beslenme düzenine ayak uydurmak cildinize en iyi şekilde bakmanız için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayacaktır.