Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Burun Estetiği Ameliyatı Yaklaşırken Grip Olursam Ne Olur?

Burun Estetiği

Burun ameliyatı sadece ülkemizde değil tüm dünyada da en çok tercih edilen estetik operasyonların başında geliyor. Bunun estetiği çok fazla tercih edilse de bazı durumlarda ameliyat olmadan önce alınması gereken önemlerden şaşılması durumunda sıkıntı oluşabilmektedir. Burun estetiği sadece burnun şeklini düzeltmekten ziyade burundaki fonksiyonel sıkıntıları tedavi etmek için de kullanılmaktadır. Genel anlamda ameliyatlar öncesinde kan sulandırıcı ilaçların içilmemesi ve sigaranın bir süre bırakılması istenir. Ancak söz konusu burun ameliyatına az bir zaman kala grip olmak olunca kişinin aklı bir nevi karışabilir.

Ameliyatların tümünde geçerli olan kurallardan biri de operasyon yapılacakken kişide enfeksiyon ve vücut direncini düşürecek ateşli bir hastalığın olmamasıdır. Özellikle burun estetiği ameliyatlarında ideal olan en sağlıklı durumda operasyonun yapılması tercih edilmektedir. bu durum işlem sonrasında daha sağlıklı sonuçlar almak için şarttır.

Özellikle kış ve bahar aylarında üst solunum yolunu etkileyen grip ve nezle gibi hastalıklarla karşılaşmak şaşırtıcı değildir. Burun ameliyatı olacak kişilerin birkaç gün önce grip veya nezle olması ameliyatı engelleyebilir. Bunun kesin tanısı için önce kandaki enfeksiyon oranı araştırılmalıdır. Diğer yandan boğazda kızarıklık, yanma ve ağrıyla beraber burunda akıntı olması da ameliyatı ertelemek için iyi nedenlerdir. Hasta iyileştiğinde burun estetiği ameliyatını gerçekleştirmek doğru bir karar olacaktır.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatında kapalı ve açık olmak üzere iki çeşit ameliyat tipi bulunmaktadır. Açık ameliyatta burun ucu kesilerek açılmakta ve burun estetiği için belirlenmemiş olan uygulamalar yapılarak burun dikilmektedir. Kapalı burun ameliyatında ise burun deliklerinden girilerek kapalı bir şekilde işlem yapılmaktadır. Her iki durumda da hastanın burnunun tam şekline kavuşması için 1 yıl gibi bir süre geçmesi gerekmektedir. Ameliyatın ardından burna darbe almamak çok önemlidir.