Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Doğum Sonrası Estetiği

Şüphesiz hamilelik ve doğum bir kadının yaşadığı en güzel süreçlerden biri. Bu süreci vücutta da minimal hasar yaratacak şekilde sonlandırmak en doğrusu. Hamilelik sürecinde alınması gereken kilo hamilelik öncesi kilo ve boya göre değişmekle birlikte 15 kiloyu aşmamalı. 30 kilo ve üzeri kilo alınması hamileliğin yarattığı etkiden çok kişinin kilo alıp vermesi nedeniyle deformasyonlar yaratır. Hamilelik ve sonrasında en önemli iki husus; fazla kilo alınmaması ve çatlak oluşumuna izin verilmemesidir. Bunun için 4. Aydan itibaren üst kol, boyun ve bacak üst kısım rasındaki tüm vücut nemli tutulmalı ve yağlanmalıdır. Özellikle bebeğin hızla büyüdüğü 7.ay sonrasına vücut hazırlanmalıdır.

Tüm bunlara rağmen vücutta birtakım değişiklikler olabilir doğum sonrası. Doğumdan sonra en az 1 yıl hormonların çekilip, vücudun eski formunu kazanması için beklemek şart. 1 yıl sonraki değerlendirmeye ve kişinin tekrar doğum planlayıp planlamamasına göre de bir takım müdahaleler ve ameliyatlar planlanabilir.

Vaser liposuction, karın germe ve vaser liposuction, meme dikleştirme, meme dikleştirme ve protez, vajinoplasti doğum sonrası en sık yapılan ameliyatlardır.

Vaser liposuction karın bölgesinde genital bölge üzerine yığılacak kadar çok cilt sarkıklığı olmayan, çok hafif cilt gevşekliği ancak bölgesel yağlanması belirgin olan hasta grubu için uygundur. Karın, bel, sırt, genital bölge şekillendirilebilir ve sıkılaştırılabilir.  Düz, sıkı ve kaslı bir görünüm elde edilebilir.Bel oyuntusu oluşturulur. Poponuz daha dik ve dolgun gözükebilir.

Eğer karın bölgesi çok sarkmış, çatlaklı ise bu durumda karıngerme ameliyatı uygundur. Vaser liposuction mutlaka eklenir. Karın sarkık ciltten uzaklaştırılırken, düz ve formda bir görüntüye kavuşturulur.Bel kıvrımı sağlanır.

Meme estetiği ameliyatlarının yapılabilmesi için emzirme sonlandıktan sonra üzerinden en az 3 ay geçmeli ve süt gelmemeli, süt bezleri eski hallerine dönmelidir. Süt varken ameliyat enfeksiyon olasılığını  artırıp yara iyileşme problemlerine neden olmaktadır. Aynı zamanda meme büyüklüğünün belirlenmesinde yanılmaya neden olacaktır.

Meme dikleştirme (meme dokusu yeterli ise) ve meme dikleştirme+protez sıklıkla yapılan doğum sonrası estetik ameliyatlarıdır.Meme dokusu yeterli ve sarkık ise sadece dikleştirme hem dolgunluk hem diklik sağlanabilir.

Vajinoplasty ve vajen daraltma diğer doğum sonrası ameliyatlarındandır.

Doğum sonrası vücudu deforme olan kişiler için tavsiyem anneliği doya doya yaşamaları ve bu sorunların da çözümü olduğunu bilmeleridir.