Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Facelift İşlemine Dair Bilinmesi Gerekenler

Facelift İşlemine Dair Bilinmesi Gerekenler

Facelift (yüz germe ameliyatı), kişinin yüz görünümünü gençleştirmeyi sağlayan özel bir yöntemdir. Bu nedenle, son zamanlarda daha çok bilinmeye başlayan facelift en popüler estetik işlemlerden biri haline gelmeye başlamıştır. Sarkık görünümü ortadan kaldırmak için sadece cilt değil cilt altı fasya dokusu da ( smas) özel tekniklerle gerilerek etkili ve kalıcı gençleşme sağlanabilir. Facelift kişinin yüz ve boynundaki yaşlanma belirtilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Facelift yöntemi kullanılarak çözümlenen yaşlanma belirtilerinden bazıları şu şekildedir;

Çenenin ve çenenin altındaki aşırı yağ birikintileri

Yüzün ortasında oluşan sarkma

Yaşlanma sürecine bağlı yüz asimetrisi

Cilt elastikiyeti ve kollajen kaybı

Bununla birlikte, bir kişinin bir facelift işlemini düşünmeden önce, uygulamanın nasıl olduğunu ve iyileştirme sürecinde hastayı neler beklediğini bilmesi de önemlidir.

Facelift Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında uygulanan yüz germe ameliyatı yaklaşık 4-6 saat kadar sürmektedir. İşlem süresince müdahale yapılacak olan bölgeler yüz ve saç derisinin başlangıcı ile kulak altı, çene altı ve boyun bölgeleridir. Öncelikle işlem yapılırken yüz cildi kaldırılmakta ve fazla yağ dokusu temizlenmektedir. Sarkık görünümü ortadan kaldırmak için ise yüz gerilmekte ve dikiş atılmaktadır.

Facelift Sonrası İyileşme Süreci

Her hasta facelift sonrasında iyileşme sürecinde farklı deneyimlere sahip olabilmektedir. İlk iyileşme süresi genellikle üç ile dört haftadır, ancak ödemin ve yüzdeki şişkinliğin tamamen düzelmesi 6 ay sürebilmektedir. Aşağıda facelift iyileşme süreciyle ilgili genel bilgiler yer almaktadır;

Yorgunluk: 1-2 hafta arasında sürmektedir.

Şişkinlik: 1-3 hafta arası sürebilir.

Kulak Uyuşukluğu: Yaklaşık sekiz hafta sürer. Bununla birlikte, kulak uyuşukluğu beraberinde kulak ağrısını getirmektedir.

Bir hasta genellikle facelift işleminden yaklaşık 10 ile 14 gün içinde günlük faaliyetlerine geri dönebilmektedir. 3-4 hafta sonrasında ise düzenli egzersize başlamak mümkündür. Ancak bu süre zarfında aşırı yorulmamak ve çok ağır egzersizler yapmamak gerekmektedir.