Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Kepçe Kulak Sorunu Çocuklarda Özgüven Eksikliğine Neden Oluyor

kepce-kulak

Kepçe kulak sorunu doğuştan gelen bir problemdir. Çocuklarda kepçe kulak sorunu estetik problemlerin yanı sıra psikolojik problemleri de beraberinde getirmektedir. Özellikle okul çağındaki çocuklar bu sorundan dolayı özgüven sorunu yaşamakta ve yetişkinlik yıllarında da bu problemlerin meyvesini toplamaktadır. Bu nedenle çocuklarda psikolojik problemin sona ermesi açısından yapılması gereken en doğru şey kepçe kulak ameliyatıdır.

Çocuklar doğduklarında kulak yapıları tamamlanmıştır. Ancak kulak yapısının gelişimi 5-6 yaşlarda tam olarak tamamlanmaktadır. Bu yaşların ardından sorunu olan çocuğun okula gitmesi arkadaşlarının dalga geçmesine   neden olacak bir özelliğini gösterecek olması anlamına geliyor. Çocuklar birbirlerine karşı çok acımasız olmaları nedeniyle ilerleyen yıllarda kişiliklerini etkileyecek durumlar yaşayabilmektedirler.

Okul öncesi dönemde çocuklarda kulağın gelişiminin tamamlanması nedeniyle kepçe kulak ameliyatı önerilmektedir. Kepçe kulak ameliyatının okul öncesi dönemde yapılması çocuğun okul ortamında kendine daha çabuk yer bulmasını ve kendine olan güveninin gelişmesini sağlayacaktır. Diğer yandan çocukların hayatı sadece okuldan ibaret değildir. Okula başlamadan önce bile çocuklarda aileler bazı değişiklikler fark edebilirler. Bu tip bir sorunu olan çocuğun ailesi tarafından daima kontrol edilmesi gerekmektedir. Çocuklarının arkadaş ortamında nasıl bir yere sahip olduğunu gören ailelerin ise buna göre önlem alması şarttır.

Çocuklarda kepçe kulak ameliyatı daha yaygın olsa da bu işlem yetişkinlerde de gerçekleştirilmektedir. Kepçe kulak ameliyatında genel anestezi uygulanmakta ve kulağa şekil verilmektedir. Bu noktada kullanılabilecek birden fazla teknik bulunur. Teknik seçimi ise hastanın durumuna göre değişmektedir. Kepçe kulak ameliyatı yaptırmak isteyenlerin düşündükleri en önemli şey iz kalıp kalmayacağıdır. Kepçe kulak ameliyatında kesikler kulağın arkasında atıldığı için hiçbir iz görünmeyecektir. Diğer yandan kulak arkasındaki izler de zamanla soluklaşacaktır.