Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Kozmetik Cerrahi Öncesinde Sigara Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sigara kaynaklı birçok tehdidin ve uzun süreli tütün kullanımıyla gelen sağlık kaygılarının farkına varmamak oldukça zor. Gerçek şu ki ne kadar genç ve ne kadar sağlıklı olursanız olun sigara kullanımıyla beraber çok daha fazlası olarak görünmeniz mümkündür.  Sigara içmek tek bir bölge için değil, tüm vücudunuz için zararlıdır.

Tütün ürünlerinde bulunan nikotin, sigaranın ve tütünün ameliyat sonrası zararlı etkileri söz konusu olduğunda ana suçludur. Tütün ürünlerinin kullanılması, nikotinin vücudunuza ve kan dolaşımınıza girmesini sağlar ve bu nedenle de tüm vücutta kolayca dolaşır. Birçok hasta bu durumun farkında değil ancak, nikotin vücudunuzdaki kan akışını kısıtlar. Cilt ve kas dokusu da bu kısıtlamaya dahil olur.

Kan akışınızın yavaşlaması, vücudunuzun ameliyat sonrası kendisini iyileştirme kabiliyetini önemli ölçüde etkileyebilir. Cerrahi kesiklerinizin iyileşmesi için, kan cömertçe ve özgürce akmalıdır. Ameliyat öncesinde ya da iyileşme döneminiz sırasında sigara içmeye devam ederseniz, bu, insizyonun iyileşmeyi reddetmesine ya da etrafındaki derinin kararmaya ve ölmesine neden olabilir.

Bu korkunç durumdan kaçınmanın en kolay yolu, cerrahi işlem öncesinde ve sonrasındaki iyileşme döneminizden sigarayı bırakmaktır. Cerrahınız benzersiz sağlık bakım ihtiyaçlarınıza dayanarak tütünü bırakmak için en iyi süreyi önerecektir.

Sigara içmeye devam etmeniz cerrahi sırasında bir dizi komplikasyon oluşma riskine neden olacağı gibi, sonrasında da iyileşme sürenizi uzatacak ve cerrahi işlemin sonuçlarını olumsuz olarak etkileyecektir.