Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Laser liposuction mı karın germe mi?

Muayeneye gelen hastalarımdan sıkça duyduğum bir soru bu. ‘Karın germe ameliyatından korkuyorum ve beni biraz ürkütüyor. Laser liposuction yapsak nasıl olur?’ . Önemli olan sizin sağlığınızı tehlikeye atmadan en iyi estetik sonucu elde etmek. Laser liposuction karın bölgesinde özellikle göbek etrafında bölgesel yağı olan, doğum yapmamış ya da tek doğum yapmış, cilt sarkıklığı ve gevşekliği hafif derecede olan, çatlakları olmayan ya da çok az ve yüzeyel olan kişiler için uygun. Bazen çok nadiren de olsa iki doğum yapmış, ancak karın kasları iyi ve gevşek olmayan ve yine sarkıklığı az olan kişilerde de laser liposuction ve sıkılaştırma uyguluyorum. Bir kişi birden fazla doğum yapmış, karın kasları arası mesafe açık (muayene ile anlayabilirim) genital bölge üzerine yığılma yapacak ve o bölgenin formunu da bozacak kadar bir cilt gevşekliği var ise bu durumda karın germe ameliyatı uygundur. Böyle bir kişide laser liposuction karın germenin yerini alamaz. Aynı etkiyi sağlayamaz.

Karın kasları gevşedikçe ve cilt sarktıkça kıvrımlarınız yok olur, kum saati görünümü kaybolur. Bel bölgesindeki fazlalık poponuzu da düz göstermeye başlar. Karın germe ameliyatı sadece cildin gerilip karın kaslarının sıkılaştırıldığı bir ameliyat olmamalı. Mutlaka ek müdahaleler gereken olgularda uygulanmalı. Genelde bel ve sırt bölgesi, göbek üstü liposuction eklemek sonucun daha mükemmel olmasını sağlayacaktır. Amaç düz, kare şeklinde değil kıvrımlı, bel oyuntusu olan karın elde etmek.

Bazen karın germe ameliyatı şart olan kişiler: ‘Doktor hanım, liposuction bana daha basit bir müdahale gibi geliyor. Şimdi laser liposuction yapsak sonra hazır olduğumda karın germe yapsak olurmu?’ diye sorar. Bu da bir başka sık sorulan soru. Evet olabilir.Ancak iki ameliyat arasında en az 6 ay geçmeli. Eğer siz de diyet ve spor yapmaya dikkat ederseniz sonuç liposuction sonrası şöyle olur: Göbek üstü ve bel-sırt yağ kütlesi azalır, bel oyuntusu ortaya çıkar, göbek üstü katlantı incelir ve göbek altı sarkık cilt de çok hafif toparlanır ve incelir. karın kasları zayıflığı nedeniyle göbekte çıkıntılı durum ise sebat eder. Siz de bu arada kilo verirsiniz. Bir nevi karın germe öncesi liposuction hazırlık ameliyatı olur.
Plastik cerrahi de tanıyı doğru koyup tedaviyi bu doğrultuda yapmak yüz güldürücü olan bana göre. Bir de ameliyat öncesinde hastalarıma mutlaka ameliyat sonrasında onları nelerin beklediğini ve olabileceğini net olarak anlatma taraftarıyım. ‘ liposuction karın ve bel bölgesinde ve başka bölgelerde çalıştığımızda laser eşliğinde de olsa öğle arası yapıp sonra evinize göndereceğim bir ameliyat ya da cerrahi müdahale değildir. Ancak çok küçük alanda lokal anestezi ile çalışmışsak olabilir eve hemen gitme durumu.

Sonrasında özellikle bel bölgesi daha hassas olacaktır ve oturup kalkarken ağrı ve rahatsızlık verebilir. Ama netice de bir hafta da iyileşir.

Karın germe ise daha orta dereceli ağrı ve rahatsızlık hissedeceğiniz 1 hafta kesin olarak istirahat gerektiren ( hep yatarak değil) ameliyattır. Gerginlik ve sıkışmışlık hissi daha belirgindir. Az ve sık yemek yiyebilirsiniz. Ve tabii karın germe de izlerin durumunu daha yakından takip ediyorum. 1 yıl sonra ufak ta olsa düzeltme gerekebilir.

Sık yapılan ve iyi sonuç vermeyen durumlar: Sarkık meme ye protezle dikleştirme yapmaya çalışmak, karın germe gereken olguyu laser liposuctionla sıkılaştırma sağlamaya çalışmak, orta yüz germe ve yüz germe gereken olguya yağ enjeksiyonu ile dolgunlaştırma yapmak, çok kilo vermiş cilt çatlakları çok olan ve çok sarkık memeleri olan kişilerde meme protez ve dikleştirmeyi bir arada yapmak v.b.
Tekrar hatırlatmam gerekirse temel prensip deformitenin tam tanımlanmasıdır.
Sevgilerimle… Görüşmek üzere…

Op. Dr. Elif Eren Aydın

Adres: Batı Ataşehir Deluxia Palace A Blok Daire: 448 İstanbul

Mail: info@eliferenaydin.com

Telefon : +90 541 301 96 10