Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

PRP (Platelet Rich Plasma)

PRP nedir ?

PRP kişinin kendi kanında mevcut pıhtılaşma hücreleri ayrıştırılıp, %90 oranında saf plasma hücreleri içeren, saf, filtre edilmiş ve büyüme faktörlerinden zengin sıvı haline dönüştürülerek cilde enjekte edilmesidir. Aslında kişinin kendi kanının mesoterapi solusyonu olarak kullanılmasıdır. 10 cc kandan 7 cc plasma elde edilir.
Büyüme faktörleri kollajen dokunun gelişimini ve yara iyileşmesini hızlandırır ve kök hücre gelişimini tetikler. Sonuçta sağlıklı,parlak, kırışıklıkları hafiflemiş, sıkı bir cilt ;sağlıklı saçlar oluşturmada kendi kanımızdaki onarıcı hücrelerden faydalanırız. Yanık, yara tedavisinde de çok iyi sonuç aldığımız yöntemlerden biridir.

PRP nasıl uygulanır ?

Seanslar halinde uygulanır. 5 hafta ara ile en az 3 seans olacak şekilde uygulanır. Kol daki toplardamarlardan 10 cc kan alınır. Santrifüj edilir. Filtre edilir. Elde edilen saf plasma üst cilt tabakasına mikroenjeksiyonla enjekte edilir.

Uygulama süresi nedir ?

Uygulama süresi 40 dakikadır.  Uygulama öncesi bitkisel çayların içilmemesi, aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların alınmaması morarmanın olmaması açısından önemlidir.  Uygulama sonrasında 12 saat makyaj yapılmaması, güneş ışınlarına maruz kalınmaması önemlidir. Oluşabilecek kızarıklık 2 saat içinde geçer.

PRP tedavisinin etkisi kalıcı mıdır ?

PRP tedavisi ince kırışıklıkları azaltır, yüz ovalini sıkılaştırır, canlandırır aynı zamanda da yaşlanmayı geciktirir.  Cilt üzerindeki olumlu etkisi 2 yıl devam eder. Ancak yılda bir kez kontrol ve destek tedavisi yapılırsa etkisi çok daha uzun sürecektir.

prp infografik