Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Saç Ekiminin Yan Etkisi Var Mı?

Son birkaç on yılda teknolojinin ilerlemesi ile saç ekimi teknikleri önemli ölçüde geliştirildi. En gelişmiş saç ekimi tekniği olan folliküler ünite ekstraksiyonu (kısaca FUE olarak bilinir) yan etkilerin sayısını ve derecesini azalttı ve minimal derecede rahatsızlık verici bir işlem sağladı. Saç ekimi şimdi küçük bir uygulama olarak düşünülür ve saç ekimi işleminde sadece birkaç önemsiz yan etki vardır.

Saç ekimi işleminin yan etkileri şunlardır;

Şişme

Uyuşma

Minör rahatsızlık

Kaşıntı

Saç ekimi uygulamasından sonra şişme beklenir ve genellikle birkaç gün içinde geçer. Şişkinliği azaltmak için, bir yatağa yatarken başın yüksekte tutulması önerilir. Aynı zamanda doktor tarafından verilen ilaçlar da şişliğin azaltılmasına yardımcı olacaktır. İşlemden sonra uyuşma, hastadan hastaya değişiklik gösterir ve başın arka kısmı olan donör alanda görülür. Uyuşma azdır ve birkaç hafta devam edebilir, ancak sonunda kaybolur. Saç ekimine devam eden bazı hastalar hafif bir rahatsızlık bildirir. Doktor anesteziyi kafasına enjekte ettiğinde genellikle rahatsızlık duyulur ancak hafiftir ve çabucak yok olur. Bazı hastalar hafifçe kaşıntılı bir hisssiyata kapılabilirler ancak önemli olduğu bildirilmez ve çabucak geçer. İşlemden sonraki ilk birkaç gün boyunca kaşıntı hissi oluşması durumunda, greft kaybını önlemek için kafaya dokunmamak önemlidir. Buna ek olarak, çok nadiren de olsa bir şok kaybı yaşanabilir ancak bu durum geçici bir durum ve saç 3-6 ay içinde büyür. Kanamalar bazı durumlarda da ortaya çıkabilir, ancak yaşamı tehdit etmez.

Yukarıda bahsedilen saç ekimi yan etkileri sadece küçük ve geçicidir. Olası saç ekimi yan etkilerinin çabucak yok olabilmesi için bir araştırma yapmak ve deneyimli bir saç nakli uzmanı seçmek esastır.