Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Yaz Ayları Öncesinde Beslenme Tavsiyeleri

Yaz Ayları Öncesinde Beslenme Tavsiyeleri

Yaz ayları öncesinde nedense herkesi bir telaş sarar ve fazla kilolardan kurtulmak için bir yarış başlar. Deniz ve kumun hayali bile içimizi ısıtırken sağlıklı beslenmek her şeyin önüne geçmelidir. Sadece yaz geldiği için değil sağlıklı olabilmek için beslenmemize dikkat etmeliyiz. Kışın kilolarımızı kalın kazakların altına saklamamız hiçbir şey değiştirmiyor. Sağlıklı ve kalıcı bir kilo vermek için öncelikle bunu dönemsel olarak düşünmemeniz gerekir. Bunu bir hayat tarzı olarak benimsemeli ve ona göre hareket etmelisiniz.

Yaz ayları öncesinde beslenme tavsiyeleri için ise böyle buyurun;

Öncelikli işiniz gerçekçi bir hedef belirlemek olmalıdır. 1 ayda 10 kilo vermek istemek doğru bir hedef değildir. Kendinize yeterince zaman tanımalı ve hiçbir şeyin birden bire gerçekleşmeyeceğini bilincinizde kabul etmelisiniz. İdeal kilo verme sayısı haftada 1 kilodur.

Kilo verme süreci sizin için bir Çin işkencesi manasına gelmemeli. Aç kalıp, sürekli sevdiğiniz yemeklerden mahrum olacağınızı düşünmek bu durumu çekilmez hale getirecektir. Bunun yerine porsiyonlarınızı sağlıklı ayarlayıp bu şekilde tüketmeyi deneyin.

Çok düşük kalorili diyetler sadece anlık kurtarıcılardır. Sonrasında her şey eskisi gibi olacak, hatta daha fazla kilo almaya başlayacaksınız.

Boş zamanınızda yürüyüş yapmanız çok önemlidir. Mümkünse tempolu bir şekilde yürüyün.

Beslenme planınızda ara öğünlere mutlaka yer vermeniz gerekiyor. Bu 2 adet grissini, 1 bardak sütlü kahve, kuru meyveler veya 1 porsiyon sütlü tatlı olabilir.

Besinleri her zaman olabildiğince çok çiğneyip uzun sürede yemeye çalışın. Bu kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

Beslenme programınızda mutlaka probiyotiklere yer verin.

Tek yönlü değil her besin grubundan azar azar beslenin. Tek yönlü beslenmek uzun vadede hastalıklara neden olabilmektedir.

Haftada en az 1 kere tartılın, her gün tartılmak beslenmenize olan sorgulamanızı başlatmanıza neden olacaktır.

Tuz ve şeker tüketimini olabildiğince azaltın. Kahve veya çayı şekersiz içmeyi deneyin.

Paketlenmiş ürünlerden ziyade kendi hazırladığınız ürünleri tüketin.