Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Liposuction

Liposuction nedir? Ne değildir?

Liposuction yağ alma ameliyatıdır. Aynı zamanda değişik kaynaklarda duyduğunuz lipoplasty, liposculpture, liposhapıng ameliyatları ile aynı ameliyatdır. Yapılan işlem içi boş borucuklarla(kanüller), değişik yöntemlerle (ultrason, laser enerjisi, tümescent sıvı) sıvılaştırdığımız yağ hücrelerini almaktır. Kanülün arkası vakum yapan cihaza bağlıdır ki yağ almak daha da kolaylaşır.

Liposuction obesite tedavisnde kullanılan bir ameliyat değildir. Yani zayıflatma ameliyatı değildir. Şekillendirme ameliyatdır.

Kimler uygundur?     

Spor ve diyete rağmen gitmeyen bölgesel yağları olan kişiler (karın, bel, basen, uyluk içi, kollar, gıdı bölgesi gibi)

Cilt elastikiyeti iyi olanlar, çatlak ve sarkmaları olmayan ,

Vermeyi planlamış olduğu fazla kiloların hepsini verenler,

Vücudunu iyi tanıyan ve ne istediğini bilen, beklentileri gerçek olan  kişiler bu ameliyat için uygunlar.

Son maddeyi açıklamam gerekirse, örneğin kalın bir bacağa sahip bir insanı liposuction sonrası incecik bacaklı hale getirmek mümkün değil. Çünkü bacağın kalın olmasını sağlayan sadece yağ dokusu değil, kas ve kemik dokusu. Liposuction ancak daha şekilli bacaklara sahip olmanıza yardımcı olur. Çünkü liposuction bir kontur düzeltme ameliyatıdır. Sizin kemik yapı kaynaklı kalça genişliğinizde, bacak kalınlığınızda değişiklik olacağını düşünmemelisiniz.

Liposuction ile hangi bölgelerden iyi sonuç alırız?

Kadınlarda karın, bel, basen, bacak üst ve iç kısımları, diz içleri, bacak ön üst kısımlarından iyi sonuç alırız. Kollar, diz altı seviye bacak, bacak önyüz, popo altına liposuction yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü bu bölgeler oluşabilecek düzensizliği çok çabuk gösteren bölgeler.

Erkeklerde karın, bel en çok liposuction yaptığımız yerler. Erkeklerde yağ dokusu göbek deliği etrafı, karın ve her iki bel bölgesinde belirgin. Fakat bazen karın içi organ yağlanması (özellikle düzenli alkol tüketen, karbonhidrat ağırlıklı beslenenlerde) çok belirgin  olabiliyor. Bu kişilerinde öne doğru çıkmış kocaman bir göbekleri olabiliyor. Liposuctiondan iyi sonuç alabilmek için cilt altı yağ dokusunun fazla olması ve bizim fazla yağ dokusunu azaltmamız gerekir. Karın kasları altındaki yağları almak mümkün olmayacaktır. Teşhis ve gereklilik doğru belirlenmeli.

Liposuctionda teknikler nelerdir? Bir teknik  diğerinden üstünmüdür?

Liposuction ameliyatının birinci aşaması olan yağı eritme kısmında farklı teknikler kullanılabilir.

Ultrasonic liposuction: Yağ almada kullandığımız borucuklar ultrasonic titreşimler yayacak şekilde geliştirilmiştir. Bu titreşimle yağ hücrelerini yumuşatır, sıvılaştırır ve alınmasını kolaylaştırır.

Laser liposuction. Bu yöntemde borucukların ucunda laser vardır. Yağ hücreleri bu yöntemle yumuşatılır. Aynı zamanda cilde yakın kısımlarda vermiş olduğu enerji cildin sıkılaşmasına da yardımcı olur.

Tümescent liposuction: Bu yöntemde yağ dokusu içine sıvı verilerek yumuşatılır ve alınması kolaylaştırılır. Sıvı içinde ağrıyı engelleyen, kanamayı azaltan ilaçlar vardır. En çok kullanılan tekniklerden biridir.

Doktorunuz hangi tekniği kullanırsa kullansın önemli olan düzgün bir yüzey elde edilecek şekilde,uygun cerrahi yaklaşımla  yapılmasıdır.

Ameliyat mutlaka genel anestezi altında mı yapılmalı?

Kısa süreli genel anestezi ya da sedasyon anestezisi sizin ve doktorunuzun konforu açısından uygundur. Ben genellikle kısa süreli genel anesteziyi lokal anesteziye tercih ediyorum çünkü hastam konforlu ve rahat olursa ben de işimi rahat yapabilirim.

Ameliyat için en doğru zaman ne zamandır?

Diyet yaparak kilo verebiliyorsanız ameliyatınızı ideal kilonuza ulaştıktan sonra yaptırmanız daha iyi olacaktır. Ancak karın ve bel çevresi yağlanmanın artmış olması insülin direncini artıracağı için kilo vermeyi zorlaştırabilir. Motivasyonunuzu kaybetmiş olabilirsiniz. Bu durumda eğer liposuction ameliyatı için cerrahi ve anestezi riskli gruba girmiyorsanız  yaptırabilirsiniz. Sizin içinde motivasyon artırıcı olacaktır. Zayıflamak için çaba harcamıyorsanız, spor ve diyet yapmak istemiyorsanız bu ameliyatı olmayın. Liposuctiondan elde edeceğiniz sonucun iyi olması doktorunuza olduğu kadar size de bağlı.

Liposuction sonrası hamile kalabilirsiniz fakat hamilelikte çok aşırı kilo (20 kilo üzeri) alıp vermemeniz formunuzu korumaya yardımcı olur.

Ameliyat sonrası sizi neler bekler?

Ameliyattan korse giydirilmiş olarak yatağınıza gelirsiniz. İlk saatlerde orta dereceli ağrılarınız olabilir fakat

sonrasında rahatlarsınız. Hastanede kalmanız gerekmez. 6 saat sonra taburcu olabilirsiniz.

Ameliyattan sonra 2 gün dinlenmeniz yeterlidir. İlk pansumandan sonra banyo yapabilirsiniz. Banyo sonrası kurulandıktan sonra korsenizi tekrar giymeniz gerekiyor. Ben bu korseyi 6 hafta süre ile giymenizi tavsiye ediyorum. 3. haftadan sonra geceleri çıkarabilirsiniz.

Liposuction yapılmış alanlara doku sıvısı toplanacağı için kendinizi çok incelmemiş görebilirsiniz. Zaman içinde (ortalama 6 ay bazen 1 yıl) bu şişlikler azalacak ve liposuctionın net etkisini göreceksiniz. 3.haftadan sonra spor yapmanız (yüzme, yürüyüş, pilates) şişliklerin daha çabuk geçmesini sağlar ve cildinizi sıkılaştırıcı etkiyi artırır. Yağ alınan bölgelerde his kaybınız olabilir, büyük oranda ilk aylarda geçer.