Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Göz Kapağı Estetiği

Göz kapakları yaşlanmanın en fazla dikkat çektiği yerlerden birisi. Son yıllarda göz kapağı estetiğine yaklaşımla ilgili çok ciddi değişiklikler oldu. Göz kapağı estetiğine gelen kişinin yüzünü  bir bütün olarak değerlendirmeliyiz. Çünkü problem bazen yanaklar, alın gibi çevre dokularda yaşla birlikte olan değişikliklerden kaynaklanabilir. Bu nedenle göz kapağı estetiği değilde göz çevresi estetiği çok daha uygun bir terim.Asıl problemi çözmeden yapılan bir göz kapağı ameliyatıda hayal kırıklığı yaratır. Göz kapakları çok ince deriye sahip ve alttaki kas dokusuna yapışık bu nedenle kaslarımızı kullandığımız mimik hareketlerinden fazlasıyla etkilenir ve kırışır. Örneğin göz dış kenarındaki kaz ayakları gibi.

Yaşla birlikte göz çevresinde hangi değişiklikler oluşur?

Alın bölgesi, kaşlar ve yanaklar yaşla birlikte aşağıya doğru yer değiştir . Bu durumda hem alt hem üst gözkapağıda aşağı doğru bir konum alır. Göz dış köşeleri yer değiştirir. Cildin göz kapaklarının üzerine yığılması gözlerin olduğundan daha küçük gözükmesine neden olur.

Göz küresini çevreleyen ve ona destek olan yağ dokularını ciltten ayıran ince bir zar vardır. Bu zar aynı zamanda yağ dokuları ile cilt arasında bariyer görevi görmekte. İlerleyen yaşla birlikte  bu zar gevşer  ve yağ yastıkçıkları dışarı doğru taşarlar. Özellikle alt göz kapağında ‘göz altı torbaları denen  durum ortaya çıkar.

Göz çevresi ince derili alttaki kas dokusuna yapışık olduğu için çabuk kırışır ve yaşla birlikte ‘kaz ayakları’ oluşur. Göz alt iç kısmından yanaklara doğru uzanan kısımda bir oluk ortaya çıkar. Bu büyük oranda yanak dokusunun aşağıya sarkması ile ilişkilidir.

Göz estetiğinde ideal olan nedir?

Göz kapakları  değerlendirilirken kaşlar, alt üst gözkapağı, yanaklar ve kaşlar bir bütün olarak değerlendirilmeli. Sadece üst göz kapağını gençleştirip alt göz kapağına müdahale etmemek, istediğimiz genç bakışları elde edebilmek için yeterli olmaz.

Kaşlarınız düşükse ve bu nedenle göz kapaklarınız düşük gözüküyorsa öncelikle kaşlarınız kaldırılmalı. Şakak germe (temporal lifting) ile kaşlar uygun konuma alınmalı. Daha sonra üst göz kapağında halen sarkma varsa göz kapağına müdahale edilmeli. Alt gözkapağı ile yanak birleşim noktasında çökme hattı varsa bu tedavi edilmeli ve yağ enjeksiyonu ile bu hat doldurulmalı. Yanaklar sarkık konumdaysa orta yüz germe-gençleştirme ameliyatı ile yukarıya alınmalı. Tüm bu düzeltmeler sonrasında alt ve üst göz kapaklarındaki fazla cilt ve kas dokusu alınırsa sonuç tatmin edici olur.

Ameliyatta neler yapılır?

Ameliyat sırasında alın ve orta yüz gibi diğer bölgelere müdahale etmek gerekebileceğini yukarda belirtmiştim. Yapılan ek müdahaleye bağlı olarak ameliyat süresi değişir. Sadece göz kapaklarına müdahale ortalama 1.5 saat sürer. Ameliyatta alt göz kapağında ‘göz torbalarındaki yağ dokusu aşağıya doğru yayılarak  göz altları ile yanak arasındaki çukurların doldurulması için kullanılır. Fazla cilt dokusu uygun bir biçimde çıkarılır. Üst göz kapağında da fazla kas ve cilt, özellikle gözkapağı iç kısımdaki fazla yağ dokusu çıkarılır. Cilt kesileri üst göz kapağında kıvrım bölgesinden, alt göz kapağında da kirpik dipleri hizasından geçer.

Ameliyattan sonra sizi neler bekler?

Ağrılı bir ameliyat değil. Ağızdan alınan ağrı kesiciler yeterli olur. Aynı gün taburcu olunabilir Göz kapağı çok ince derili olduğu için kolay şişer ve morarır. Bu nedenle ameliyattan sonra 1 hafta kadar şişlik, morluk nedeniyle sosyal hayattan uzaklaşabilirsiniz. Bir hafta sonra işinize geri dönebilirsiniz. Gözlerinizin doğallaşması için geçmesi gereken bir süre vardır. Bu süre ortalama 2 aydır.

Ameliyatın korkulacak yönleri varmıdır?

En korkulan kötü sonuç göz kapağının aşağıya doğru çekilmesidir. Bu ameliyat sırasında çıkarılması gereken cildin gereğinden fazla olması ile ilgilidir. Tedavisi eksik derinin yerine konmasıdır.

göz kapağı estetiği infografik