Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatı birden fazla geçirilen hamilelik, fazla kilo alıp verme gibi nedenlerle sarkmış, çatlaklı karın derisinin gerginleştirilerek eski gergin haline döndürülmesi işlemidir. Hamilelik karın bölgesinin az ya da çok deformasyonuna neden olur, hamilelik sayısı arttıkça çatlaklar ve derideki bollaşma artar, bağ dokusu ve karın ön duvarında iki taraflı uzanan kas dokusu arasındaki mesafe artar. Sonuçta ne kadar kilo verilse bile düzelmeyen çömlek şeklinde bir karın ortaya çıkar. Hele bir de hamilelik sırasında 30 kilolara varan kilo alınıp verilmişse ciltteki sarkıklık daha da artacaktır. Bazı bayanlar karınlarının sarkıklığından genital bölgelerini görememekten şikayet ederler.

Çatlaklı, sarkmış deri, gevşemiş kaslar ve bombe görünümdeki bir karını düzeltmenin tek yolu karın germe ameliyatıdır. Karın germe ameliyatı ile göbek deliği seviyesi altındaki çatlaklardan, cilt ve yağ fazlalığından kurtulursunuz ve karın bölgeniz eski gerginliğine kavuşur. Aynı zamanda sarkmış olan genital bölgenin üst kısmı da toparlanmış olur.

Karın Germe Ameliyatı Süreci

Karın germe ameliyatı izli bir ameliyatdır. İzler sezaryen izinin en az iki katı uzunluğunda iz bırakır. İzin uzunluğu sarkıklığın derecesi ile doğru orantılıdır. Esas önemli olan izin uzunluğu değil karın ve bel bölgesinin yanlarda kulakçıklar olmayacak şekilde şekillendirilmesidir. Ancak iz bikini bölgesinde gizli kalır. Ayrıca göbek deliğinizde yeniden şekillendirilir. Göbek deliği etrafında da iz vardır.

Ameliyatta sezaryen izinden yanlara doğru uzanan bir hat üzerinde kesi yapılarak göbek deliği hizasına kadar olan çatlaklı, sarkık, gevşek cilt çıkarılır. Karın kasları sıkılaştırılır ve göbek deliği yukarısındaki deri aşağıya çekilir. Göbek deliği yeniden şekillendirilir.

Ameliyat ortalama 2.5 saat sürer.

Karın germe ameliyatında sadece karını düzleştirmek estetik sonuç elde etmek için yeterli değildir.Bel bölgesininde şekillendirilmesi gerekir. Bu nedenle karın germe vakalarının büyük kısmında bel bölgesine  liposuction uygularız.

Karın Germe Ameliyat için doğru zaman ne zamandır?

Doğum yapmış bir bayanın karın germe ameliyatı olabilmesi için geçmesi gereken süre 1 yıldır. Bu süre de hamilelikten gelen tüm kilolar verilmiş olmalı. Ameliyat daha sonraki gebelikler için problem teşkil etmez fakat yakın bir tarihte gebelik planlanıyorsa her hamilelik te deformasyon oluşabileceği göz önüne alınarak ameliyatı gebelikten sonraya bırakmak daha uygundur.

Sarkıklık ve deformasyonun sebebi fazla kilo alıp verme ise bu durumda ameliyatı kilo verme sürecinin sonuna bırakmak uygundur.

Yağ alma (liposuction) tek başına karın bölgesini sıkılaştırmak için yeterli olur mu?

Kişi bir kere doğum yapmışsa, karın bölgesinde çatlak ve sarkma yoksa sadece yağ alma yeterli olabilir. Ancak birden fazla doğum yapıldığında, hamilelikte 30 kilolara varan kilolar alınıp verildiğinde liposuction yeterli olmaz. Yapılmış olan liposuction sarkıklığı artırmaktan başka bir işe yaramaz.

Mini karın germe (mini abdominoplasty)  ne demektir?

Sadece göbek deliği altında kalan bölgenin gerilmesidir. Göbek deliği üzerine etkisi yoktur. Bu nedenle sadece göbek deliği altında hafif cilt gevşekliği olan kişiler için uygundur. Genellikle tek doğum yapmış bayanlar için uygundur.

Ameliyat öncesi ve sonrası süreç nasıldır?

Ameliyat öncesi 3 gün boyunca sıvı gıdalarla beslenmeniz ameliyat sonrasını rahat geçirmenizi sağlar. Ameliyat öncesi ve sonrası kesinlikle sigara içilmemeli. Sigara dolaşımı bozduğu ve kan oksijen seviyesini azalttığı için yaralarınızı olumsuz etkileyecektir. Ameliyattan iki hafta önce mutlaka kesilmesi gerekir.

Ameliyat ameliyathanede genel anestezi altında yapılır. Ortalama 3 saat sürer. Ameliyattan korse giydirilmiş şekilde yatağınıza gelirsiniz. İlk 6 saat ağrıların en şiddetli olduğu zamandır. 3 gün boyunca da bacaklarınızı karnınıza çeker pozisyonda yatmanız ve hafif öne eğilerek yürümeniz gerekebilir.

7. günden sonra banyo yapabilirsiniz, en erken 7. günde işinize geri dönebilirsiniz. 2 hafta sonra yürüyüş yapabilir, 4 hafta sonra diğer hafif sporları yapabilirsiniz.

Karın ve bel bölgenizin son halini alması 6 ayı bulabilir.

karın germe infografik