Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak nedir?

Kepçe kulak ta temelde iki patoloji vardır:

  1. Kulak kepçesinde olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır ve kulak düz görünümdedir. Bu durumda kulakların olduğundan büyük gözükmesine neden olmaktadır.
  2. Kulağın kafa ile yapmış olduğu açı artmıştır.

Kepçe kulak ameliyatı olmak için yaş sınırı var mıdır?

Kepçe kulak ameliyatı kulağın gelişimini tamamlamış olduğu 6 yaşından itibaren rahatlıkla yapılabilir. Özellikle okul çağı öncesinde yapılması  psikolojik olarak çocukların kepçe kulak olmaktan etkilenmemeleri için iyi olur. Ancak bu durumda çocuğa net olarak anlatılmalı, nasıl bir süreç olacağı yönünde bilgilendirilmelidir. Ortalama 40 yaşından sonra vücudun diğer kısımlarında olduğu gibi kulaklardaki kıkırdak dokuda sertleşmeye başlar. Sertleşmiş kıkırdak dokunun şekillendirilmesi daha zor olacaktır. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatı 6 yaşından sonra ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi olur.

Ameliyatta neler yapılır?

Tanımlanmış olan son teknikle kepçe kulak şekillendirilirken, kulak arkası kıvrım bölgesinde gizli kalacak şekilde kesi yapılır. Ciltaltı doku ve kulak kıkırdağı zarı sıyrılır, kulak kepçesinin kafa ile yapmış olduğu açı dikiş kullanarak daraltılır, yine dikişlerle dış kulak kıvrımı oluşturulur, sıyrılmış olan kıkırdak zarı ve ciltaltı doku kulağın formunu koruması için tespit edilir. Ciltteki tüm dikiş hattı kulak arkasında gizli kalır.

Aynı ameliyatta kulak kepçesi çok büyükse küçültülebilir, kulak memesi küçültülebilir.

Ameliyat genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Ortalama 1.5 saat sürer.

Ameliyat sonrası nasıldır?

Ameliyattan sonraki ilk 6 saat ağrı ve sızlama olabilir. Fakat ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol altına alınabilen bir ağrıdır. Ameliyattan başınızda kulaklarınızda hafif baskı yapan bir sargı ile çıkacaksınız. Bu kulaklardaki şişmenin az olması için gerekli. Çünkü şişlik artarsa kulaklarınızda daha çok ağrı ve basınç hissedersiniz. Bu sargıyı 3. gün çıkarıp tenisçi bandı ile değiştireceğim. Bu bandı kullanmanız  dokularınız erken safhada iyileşinceye kadar gerekli. 2 hafta süre ile gece gündüz kullanabilirseniz çok iyi olacaktır. 2 ay süre ile de üzerine yatmamanızı tavsiye ediyorum.

Kulaklarınız ameliyattan sonraki erken dönemde çok yapışıkmış gibi gelebilir. Ancak 2 ay civarında 2-3 mm kadar açılarak  daha doğal bir görünüme kavuşacaktır.

Kepçe kulak ameliyatının en sık komplikasyonu ‘tekrar kepçe halini almasıdır’. Bunun nedeni kulak kıkırdağının çok dirençli olması, hastanın ileri yaş olması, erken dönem bakıma özen gösterilmemesi ve uygun şekilde müdahale edilmemiş olması olabilir. Yapılan son teknikle bu durum yok denecek kadar az karşımıza çıkıyor.

kepçe kulak infografik