Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Laser liposuction: Lazer Lipoliz ne demektir? Liposuction ne demektir?

Lazer Lipoliz

Lazer lipoliz yağ dokusunun eritilmesi demektir. Lipo: Yağ Lizis: Erime kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Çok sınırlı miktarda fazla bölgesel yağ dokusu olan kişilerde sadece yağ eritmek ve onun vücut tarafından atılmasın beklemek uygundur. Ancak bölgesel yağ miktarı fazla olan kişilerde; yağı sadece eritmek ve o bölgede hücre çeperi zedelenmiş yağ hücrelerini bırakmak o bölgede sertliklere neden olabilir.

Liposuction ise erimiş yağ dokusunun negatif basınçla emilerek vücut dışına alınmasıdır. Bölgesel yağ dokusu fazla olan kişilerde mutlaka suction yani yağ emme işlemi yapılmalıdır.

Yağ dokusu neden eritilir? Düzgün bir şekilde eritilmesinin amacı nedir? Hangi yöntemlerle eritilir?

Liposuction öncesi mutlaka damarları daraltan, kanamayı azaltan, ve yağın daha sıvı hale gelmesini sağlayan solusyon bölgeye yayılacak şekilde ince borucuklarla verildikten sonra laser enerjisi kullanarak sıvılaştırlır. Laser sağlamış olduğu enerji ile hem sıvı hale getirirken aynı zamanda ciltte sıkılaşmayıda sağlar. Yağ dokusunun  her yerde eşit olacak şekilde eritilmesi çukur ve çökmelerin oluşma olasılığını azaltır. Deneyimli ellerde daha düzgün bir yüzey elde etmemizi sağlar. Var olan bölgesel yağın tamamını alabilmemiz mümkün olur. Yağın sıvılaştırılması için laser dan yararlandığımız gibi ultrasonik enerjiden de (vaser) yararlanabiliriz. Vaser daha yüksek miktarlarda yağ dokusu almamıza olanak sağlar. Ancak yağ embolisi yönünden risk oluşturmaması için vücut kg ağırlığının %8.4 ünden fazlasının alınmaması gerektiği kanıtlanmıştır. İstenmeyen durumların önlenmesi için risk oluşturmadan yağ dokusuna müdahale edilmelidir.

Laser Liposuction’ın avantajları nelerdir?

Yağ dokusunun düzgün ve eşit oranda erimesini sağladığı için istenmeyen çökme ve çukurlaşma gibi durumlar olmaz. Yağ dokusu düzgün şekilde alınırken cilt sıkılığıda sağlanır. Çatlaklı ciltte çatlakların sıkılaşmasına olanak sağlar. Ancak bu durum yanlış anlaşılmamalıdır. Laser liposuction tek doğum yapmış karın cildinde sarkması az ve az miktarda çatlaklı ciltte yarar sağlar. Ancak bir kişi birden çok doğum yapmış ve çatlaklı cilt çok ve sarkmada var ise sağlayacağı fayda sınırlıdır. Laser liposuction karın germe ameliyatının  alternatifi değildir.  Damar seçici dalga boyu kullanıldığı için damarları hasarlama ve morluk oluşma  olasılığı daha azdır. Geleneksel yöntemde cildin sıkılaşmasını kendi haline bırakırken laser liposuctionda sıkılaştırcı etkiyi anında görebiliriz.

Lazer Lipoliz Süreç nasıldır?

Laser liposuction öğle arası yaptırıp işinize devam edeceğiniz bir işlem değildir. Her hasta da genellikle birden fazla bölgede çalışma gerektirir.  Mesela karın-bel ya da basen-diz içi gibi. İşlemden 6 saat sonra evinize dönebilirsiniz ancak bunu uygulama alanının çokluğu belirler. Korse giydirlmiş olarak yatağınıza gelirsiniz. 6 hafta süre ile korse giymeniz uygundur. Sadece giriş delikleri vardır. Onlar 3 gün içinde kapanırlar. Ameliyathane ortamında steril şartlarda çalışılır. Uygulamadan 2 ay sonra şişlikler iyice azalır. 6 ay olduğunda hemen hemen vücudunuz son halini almış olur. 2. aydan itibaren spor yapabilir ve kas sıkılığını artırabilirsiniz. Bu sonucun daha da mükemmel olmasını sağlayacaktır.

Sonrasında neler dikkat etmek gerekir?

Liposuction bir vücut şekillendirme ameliyatıdır. Her kilo aldığımızda uygulayabileceğimiz bir müdahale değildir. Bu nedenle işlem sonrası kilonuzu korumalı sağlıklı beslenme ve sporu yaşam prensibi haline getirmelisiniz.