Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Post Bariatrik Cerrahi

Post Bariatrik Cerrahi

Tüp mide ameliyatları vücut kitle indeksi ölçüm sonucuna göre gerekliliğe karar verilen ameliyatlardır. 30 ve üzeri obez kabul edilir. Tüp mide ameliyatı ve/veya spor ve diyet ile 30 ve üzeri kilo verilmesi durumunda kişiden kişiye değişmekle birlikte vücutta sarkmalar form kaybı ve ne kadar zayıflasa da zayıf gözükememe gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Pek çok hastanın hayali olan dar kıyafetlerin giyilmesi kilolar verilmiş olmasına rağmen cilt fazlalığı nedeniyle mümkün olmamaktadır. Bu durumu kabullenip bir seri estetik ameliyat ile istediğiniz vücuda kavuşmanız mümkün.

Tüp mide ameliyatından ne kadar sonra estetik ameliyatlara başlanmalıdır?

Tüm fazla kilolar verilmiş olmalı ve bu kiloyu en az 6 aydır koruyor olmalısınız. Kan değerleriniz normal sınırlarda olmalı, kan demir, b12 düzeyleri düşük olmamalıdır. Spor ve diyeti bir yaşam prensibi olarak benimsemiş hastalarda estetik ameliyatlardan elde edilen sonuç çok daha iyidir.

Cilt neden sarkar?

Cildimizi sıkı ve formda tutan şey elastik liflerdir. Sabitkilodan çok hızlı kilo alış verişler elastik liflerin geri dönüşü olmayan şekilde uzamasına neden olur. Sonuçta cildiniz sıkılaşamaz. Hele bir de elastikiyeti daha da bozan çatlaklar ( ki aslında nedeni elastik liflerin kopmasıdır) eklenirse cilt gevşekliği daha da artar. Spor yaparak zayıflamanız eğer çatlaklarınızda yok ise kas ve cilt arası bağlar etkisiyle faydalı olacaktır.

Estetik ameliyatlara nereden başlamak gerekir?

Oluşan değişiklikler başlıca meme, karın, sırt, popo, kol, bacaklarda olmaktadır. Her hastada durum farklıdır. Örneğin; ergenliğe kilolu girmiş bireylerde meme gelişimi daha geridir. Bu nedenle sarkmayı çok görmeyebiliriz. Böyle olgularda sadece Silikon protez ile meme büyütme yeterli olacaktır. Ama meme gelişimi tamamlandıktan sonra kilo almış ve sonrasında vermiş kişilerde sarkma ön planda olabilir. Sarkma derecesine ve meme dokusunun yeterli olup olmamasına göre planlama yapmak gerekir. Sarkmış ve cilt elastikiyeti çok az olan ve içi boş gibi olana memelerde dikleştirme ve silikon protez uygundur. Eğer sarkıklık izin veriyorsa ( köprücük kemiği ortasından meme başına olan uzaklık 29 cm i geçmemelidir ) santral pediküllü teknik cilt fazlalığının alınmasına ve memenin yeniden şekillendirilmesine izin verdiği için daha iyi sonuç vermektedir. Tüm ameliyatları aynı seansta yapmak yaklışımı içinde ne hasta ne doktor olmamalıdır. Önce kişinin sağlığı sonra estetik görünüm prensibi ile ameliyatların bölünerek yapılması sonucu da güzelleştirir. Örneğin, meme dikleştirme+ kol germe, karıngerme+ meme dikleştirme, kol germe+ bacak germe, popo dikleştirme+ skar revizyonu gibi kombinasyonlar yapabiliriz. Ameliyatlar arası en az 6 ay olmalıdır. Bir sonraki ameliyatta bir önceki ameliyatın retuşlarını yapabiliriz.

Meme : Memeler sarkık değil sadece küçük ise bu durumda silikon protez uygundur. Büyüklük ve şekil ( damla, yuvarlak) hem vücut ölçülerinize göre hem de beklentinize göre ortak noktada buluşarak karar verdiğimiz bir konu. Memeler sarkık ise ve meme dokusu yeterli ise bu durumda dikleştirme uygundur. Meme hem sarkık hem içi boş ise bu durumda da dikleştirme+protez iyi sonuç verecektir.

Kollar :Kollarınızı dirsekten yukarı kırarak yanlara açtığınızda iç kısımda yarasa kanadı gibi sallanan bir görüntü var ise kol germe gerekir. Kol germe fazla cildin alınarak kola yeniden şekil verilen kolun iç kısmı boyunca ince bir çizgi şeklinde izin olduğu ameliyattır. İzler ile ilgili özellikle koltuk altı bölümünde düzeltme gerekebilir.

Bacaklar: Bacak iç kısımda diz üstüne kadar uzanan sarkmalar olabilir. En iyi şekilde bacakları oturur pozisyonda yanlara açtığımızda anlayabiliriz. Sarkmanın derecesine bağlı olarak kasık bölgesinde gizli kalacak şekilde iz ya da bacak iç kısım boyunca gizli kalacak şekilde ( sarkma daha çok ise) ince iz oluşturarak gerginleştirmek mümkün olur.

Popo dikleştirme: Poponun kendi dokusunu bir protez gibi kullanarak popoyu dikleştirmek ve dolgunlaştırmak mümkün. Hem sarkıklık gidecek hem de poponuz dolgun gözükecektir. İzler popo üst kıvrımında kelebek kanadı şeklinde yada kuyruk sokumuna uygun çizgi şeklinde olabilir. Çizgi bikini içinde kalacaktır.

Kombine ameliyatlarda iki gece hastanede kalmanız uygundur. 10 gün kadar da istirahat yeterli olacaktır. Tüm şişliklerin geçmesi ve vücudunuzun şekillenmesi için en az 6 ay beklemelisiniz. Kilo verme sonrası sarkık bir vücut moral bozucu gibi görünse de ameliyatlar ile vücudunuz şekillendikçe ve forma kavuştukça mutluluk artacaktır. Sevgilerimle..