Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Saç Ekimi

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Erkek ve kadınlarda saç dökülmesinin farklı nedenleri vardır. Erkeklerde sorumlu tutulan  hormon DHT (dihidrotestesteron) dur. Kadınlarda da hormonal değişiklikler saç dökülmesine neden olmaktadır. Örneğin ciltaltı yağ doku kalınlığı artmış olan bayanlarda kandaki erkeklik hormon seviyesinde de değişiklik olmakta ve bu durumda adet düzensizliği, saç dökülmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Saç dökülmesinin diğer nedenleri arasında; tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidi), demir eksikliğine bağlı kansızlık, bilinçsizce yapılan diyetler ve vitamin eksiklikleri, doğum sayılabilir.

Bunlar dışında saç derisindeki rahatsızlıklarda saçlarda dökülme yapabilir. Alopesi areata, liken planus, SLE olabilir.

Saç dökülmesinin tedavisi varmıdır? Yapılan medikal tedaviler dökülmüş saçların yeniden çıkmasını sağlarmı?

Saçlarınızın dökülmesinin altında eğer bir hastalık varsa; tiroid hormonlarının az çalışması, demir eksikliği kansızlığı, vitamin eksiklikleri v.b. tanı konulmalı ve tedavi edilmeli. Eksikliğin yerine konması büyük ölçüde saç kaybınızı durduracaktır. Hormonal dengenin sağlanması da saç kaybını durdurma da etkili olacaktır. Tedaviler yeni dökülmelerin olmasını engellemeye yöneliktir. Köküyle birlikte kalıcı bir şekilde dökümüş olan saç kökünü yerine getirmek mümkün değildir.

Erkeklerde dihidrotestesteron seviyesini azaltarak etki gösteren Finasteride (propecia) kullanımı saç dökülme hızını yavaşlatabilir ve durdurabilir. Bunun dışında minoksidil içeren sprey formlu ilaçlarda saç kaybını durdurmada yardımcıdır. Fakat bu ilaçlar kullanıldığı sürece etkilidirler. Tedaviye devam olmadığı takdirde saç dökülmesi yeniden başlayabilir.

Saç dökülmesini duraksatma ve var olanların sağlığını artırmada uygulanabilecek diğer yöntemler PRP ve  mesoterapi yöntemleridir. Her ikiside mikroiğnelerle uygulanan yöntemlerdir. Dökülmüş olan saçı çıkarmazlar var olan ancak incelmiş olan saç köklerinin kalınlaşmasını ve sağlıklı olmasını sağlarlar.

Kullanılan tedavilerin etkisi kişiye özeldir.

PRP nasıl uygulanır?

PRP (Platelet Rich Plasma) pıhtılaşma hücrelerini (trombosit) yüksek konsantrasyonda içeren plasma demektir. Pıhtılaşma hücreleri büyüme faktörleri içerir ve enjekte edildikleri bölgede iyileştirici etki yaparlar aynı zamanda kök hücreleri aktive edici etki gösterirler.

Doktorunuz sizden 20 cc kadar kan alır. Bu kanı  pıhtılaşma hücrelerini ayıran özel bir düzeneğe yerleştirir ve hızla çeviren (3000 devir 4 dakika) özel bir cihazla pıhtılaşma hücrelerinden zengin plazma elde eder. 20 ml kandan 3 ml PRP elde edilir. Bu plasmayı hızlı bir biçimde etkisi geçmeden saç köklerine enjekte eder. Mikroiğnelerle uygulanır bu nedenle ağrıyı az hissedersiniz. Sonrasında 2 saat kadar su değdirmemeniz ve hemen güneşe çıkmamanız önerimizdir.

PRP nin etkinliği; elde edilme yöntemi ve uygulanma tekniği ile direkt alakalıdır.

Saç ekimi için kimler uygundur?

Saçsız alanlarınız sizin toplum içindeki davranışlarınız üzerinde büyük ölçüde etkili oluyorsa, her aynaya baktığınızda bu durumdan son derece rahatsızsanız, sosyal ilişkilerinizde kısıtlamaya neden olacak derecede sıkıntı ediyorsanız bir Plastik Cerrahi uzmanına başvurmanızda fayda var. Saç ekiminin ilk ve en önemli aşaması Plastik Cerrahi uzmanınca saç yapınızın, dökülme alanınızın, saç kökü alınacak bölgenin saç yapısının, saç derisi sağlığının muayene edilmesiyle başlar. Başarının sırrı hastanın beklentisi ile ortaya çıkacak sonucun ortak noktada buluşmasıdır. Bu nedenle ilk görüşme önemlidir. Saç çizgisi orijinal yerinde kalmış ancak şaç telleri arasında seyrelme olan ve ense bölgesi gür ve sağlıklı bir kişiden elde edeceğimiz sonuçla, saç çizgisi tamamen ortadan kalkmış ve ense üstü bölgeye kadar tamamen saçsız bir kişiden elde edeceğimiz sonuç aynı değildir. Kişiler uygun beklenti içinde olmalıdırlar. Amaç fiziksel görünümün iyileştirilmesidir. Hastanın en büyük endişesi saç ekimi sonrası kişisel görünüm üzerindeki beklentilerinin tam olarak karşılanıp karşılanmayacağıdır. Plastik Cerrah olarak bizim amacımız ise mevcut tabloyu en iyi biçimde değerlendirip, doğal sonuç ortaya çıkarmak ve saç ekimi sonrası nasıl bir görüntünün ortaya çıkacağını hastamıza net olarak aktarabilmektir.

Saç ekimi öncesi muayenede nelere bakılır?

Başarılı bir saç ekimi ayrıntılı değerlendirme ile başlar. Doktorunuz önce sizi dinleyerek işe başlar. Aile hikayesi, hastalık ve kullanılan ilaçların öyküsü önemlidir. Başvuruların çoğunda tanı genetik yatkınlıkla oluşmuş olan saç dökülmesidir. Bayanlarda özellikle bu kısım daha büyük önem taşır. Kansızlık  ve hormonal dengesizlik olup olmaması, polikistik over sendromu öyküsü, adet düzensizliklerini bilmek büyük önem taşır. Sonra doktorunuz saç dökülme tipinizi belirler. Ardından saç köklerinin alınacağı verici sahayı inceleriz. Saç sıklığı, saç teli kalınlığı, saç teli rengi ve saç derisi sağlığına bakarız. Bazen saçlı deride yoğun bir biçimde kepeklenme, kızarıklıklar, küçük sivilceler olabilir. Seboreik dermatit, egzema, sedef hastalığı yönünden bu bulgular önemlidir. Kişi sağlıklı saç derisine sahipse saç ekimi yaptırmak uygundur.

Bütün bu incelemelerden sonra saç ekimi yapılması gereken alan, elde edilebilecek ekim sıklığı ve sonuç hakkında bilgilendirilirsiniz.

Saç ekimi sonucunda memnun edici sıklığa ulaşırmıyım?

Bu sorunun cevabı saç ekimi yapan ekibin deneyimi, işbilirliği kadar sizin saç kökü alacağımız bölgenizin  büyüklüğüne, saç köklerinizin canlılığına, saç tellerinin kalınlığına bağlı. Uygun bir verici saha ve uygun saç teli kalınlığı durumunda cm2 de 100 adet saç teli saçlı deriyi kapatır. 100 adet saç teli iki saç teli içeren kökle ekim yapıldığında 50 saç köküne karşılık gelir. Temel yaklaşımımız ön saç çizgisi bölgesinde mümkün olduğunda çoklu saç kökü kullanmamaktır.

Saç dökülme alanı ense üstü bölgeye kadar gelmiş, verici sahadaki saç kökleri ince telli olan bir kişiden alıncak sonuçla; verici saha genişliği ve saç telleri kalınlığı da çok uygun bir kişiden elde edilecek sonuç kesinlikle aynı değildir.

FUE tekniği nedir?

FUE  tekniğinde verici saha olan iki kulak arasındaki bölgeden saç köklerinin mikromotor ve mikrouçlarla alınması işlemidir. FUE tekniğinin en önemli avantajı saç köklerine zarar vermeden köklerin alınabilmesini sağlamasıdır. Köklerin alındığı bölgede kalıcı iz yoktur.

Saç ekimi yapılacağı gün neler olur?

Saç ekimi uygulanacağı gün hastaneye erken gelirsiniz. Gerekli evrak işlemleri tamamlandıktan sonra doktorunuz işlem öncesi fotoğrafınızı çeker. Fotoğraflardan sonra saçlarınız ekibimiz tarafından 1 numara olacak şekilde kısaltılır. Bu verici alanda saç köklerinin, saçlarınızın döküldüğü alanda da saçlar arasındaki boşlukların görülebilmesi için gereklidir.

Sonrasında ön saç çizgisi dökülmüş ve kaybolmuş kişilerde ön saç çizgisini planlarız ve cilt kalemiile çizeriz. Bu aşamada hasta beklentisi ve önerileride dikkate alınır. Saç ekiminde doğal sonucu destekleyen en önemli noktalardan biri ön saç çizgisidir. Kişinin alın yapısı ve yüz yapısı göz önünde bulundurularak çizim yapılır. Hiçbirimizin saç çizgisi dümdüz bir hat şeklinde ve saç köklerinin yan yana dizildiği formda değildir. Bu nedenle ön saç çizgisi için ekim yapılırken de girintili çıkıntilı ve dağınık düzende olmasına dikkat ediyoruz. Bunun dışında ön saç çizgisinin tekli ve ince telli saç kökleriyle yapılması çok uygundur.

Saç ekimi için gelen hastaların iki büyük endişesi vardır. Birincisi sonuç nasıl olacak, bir diğeri de ‘çok ağrım olacakmı’ . Saç ekimi sırasında ağrı sadece başlangıçta yaptığımız lokal anestezik madde enjeksiyonu sırasında olur. Lokal anestezik madde enjeksiyonu sırasında hissedilen ağrının derecesi kişiden kişiye değişir. Ağrı eşiği düşük kişilerde bile kolaylıkla tolere edilebilir.

Önce yüzüstü pozisyonda yatarsınız ve saç kökleri çıkarılır. Verici alanın maksimum verimde kullanılması amaçtır. Çıkarma esnasında saç köklerine zarar verilmemesi çok çok önemlidir. Çünkü zedelenmiş saç kökü transfer edilsede saç teli üretemez.

Saç köklerinin yerleştirileceği kanalların açılması aşamasında sırtüstü pozisyona gelirsiniz. Kanallar uygun sıklıkta, dağınık düzende(çünkü doğal saçlarımız rastgele dağılırlar) uygun derinlikte ve ön saç çizgisi boyunca üçgensel girinti- çıkıntılarla açılmalıdır. Aynı zamanda saç yönleri de kanal açılması aşamasında belirlenir.

Son aşamada ise elde edilen kökler açılmış olan kanallara yerleştirilirler.

Saç ekimi sonucunu ne zaman görebilirim?

Saç ekimi yapıldıktan sonra bakımını nasıl yapacağınız size tarif edilecek. İlk yıkamayı biz yapıp size nasıl yapacağınız öğretilecek. Saç ekimi sonrası ekim yapılan ve saç kökü çıkarılan kısımda kızarıklık ve kabuklanmalar olabilir. Bunlar 10 gün gibi bir sürede geçecektir. Sonrasında ekmiş olduğumuz saç telleri dökülmeye başlar fakat kökleri içerde kalır. Sonra bu köklerden güçlenerek yeni saç telleri çıkar. Bu dökülme ve yeniden çıkma süreci 8 ay kadar devam edebilir. Saç ekiminin sonucunu görebilmek için 8 ay beklemek uygundur.

sac-ekimi-001