Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Burun Ameliyatlarında Sonucu Belirleyen En Önemli Husus

Burun estetiği: Primum non nocere’ yani ‘ önce zarar verme’ tıp öğrencilerine öğretilen temel kurallardan. Plastik Cerrahi ameliyatlarının da temel taşı. En önemli olduğu yerlerden biri de ‘Burun estetiği’ ameliyatı. Neden bunu söyledim? Çünkü alışveriş merkezinde, kuaförde ya da sokakta, bir sürü burun görüyorum.

Aslında her insan yaptığı meslek ile ilgili konularda algıda seçicidir ya. Mesela kuaförler saçlara, diş hekimleri dişlere dikkat eder sosyal yaşamda. Benim ki de o  hesap. Kıkırdak dokusu fazlaca alınmış, burun uç kısım gereksiz fazla inceltilmiş ya da burun boyu çok kısaltılmış, oyulmuş gibi duran, uç kısım aşırı kalkık burunlar görüyorum. Burun estetiğinin temeli kıkırdak ve kemiği gerektiği kadar  alarak, üç boyutlu oluşumu yine uyumlu olacak şekilde  burunu şekillendirmek. Yani uç kısım çok küçük fakat kemik geniş, ya da kemik daraltılmış ve küçük fakat uç kısım kıkırdaklar uzun ve büyük olmadan.

Ben kapalı tekniği tercih ediyorum. Kapalı tekniğin yani tüm kesilerin burun delikleri içinden yapılarak burunun şekillendirildiği tekniğin burun kıkırdak ve kemik yapı arasındaki ilişkiye saygılı davrandığını düşünüyorum. Burun da bu saygıya daha az şişerek, daha doğal görünerek yanıt veriyor.

Burun ameliyatında sonucu belirleyen önemli husus hangi kısıma nasıl müdahale etmeli ve neler yapmalı? Burunda kemer var, burun uç kısım düşük, uç kısım kıkırdaklar uzun, burun kökü yüksek se; her bölüme ayrı ayrı müdahale edilmeli. Bu nedenle ‘tip plasti’denen sadece burun uç kısımı şekillendirme ameliyatını çok çok sınırlı hastada yapıyorum.

Burun ameliyatı görüşme ile başlar. Burada nasıl görünmesini istediğinizi söylemeniz önemli. ‘Nasıl görünmek istemiyorsunuz?’ bu daha da önemli. Takdir edersinizki hepimizin burunu ve yüzü aynı değil. Bana fotoğraf gösterebilirsiniz tabii ama  ‘Size bunun aynısını yaparım’ demem, diyemem. Çünkü yüz oranları, kemik yapı, kıkırdak yapı, burunun yüzün diğer kısımlarıyla yaptığı açı hepimizde farklı.
Başlangıçta şiş olacak tabii. Özellikle uç kısım ve burun kök kısımı. Hatta ‘pek küçülmemiş mi ne?’ diye bile sorabilirsiniz.
Ancak 2. aydan sonra daha kibar görünecek. Ortalama 6. ay da da son halini almaya başlar.

Son birşey söyleyeceğim. ‘Tamponlar çıkarken acımayacak’ , ‘Ay öyle uzunduki çıkarken beynim çıkıyor sandım’, ‘Çokkk acıdıı, öyle böyle değiil’ tarzındaki söylemlere kulak asmayın. Tamponlar silikon yaprak şeklinde ve çok kolay çıkıyor, endişe etmeyin.
İyiyi ve güzeli hayal edin, o sizi bulacak. Sevgilerimle…