Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Klasik Yüz ve Boyun Germe

Yüz ve boyun germe ameliyatlarında  hangi bölgelerde çalışılır? Kimler bu ameliyat için uygundur?

Yüzünüzdeki yaşlanma belirtileri canınızı sıkıyorsa, face lift belki de sizin için uygun  olabilir. Facelift boyun ve yüzdeki yaşlanma belirtilerinin iyileştirildiği gençleşme ameliyatıdır.  Bu belirtiler:

-Orta yüzdeki sarkma

-Alt göz kapaklarında derin olukların varlığı(gözyaşı oluğu)

– Burun kenarlarından ağız köşelerine inen derin olukların olması

-Yüzdeki yağ dokusunda azalma  ve yağ dokusunun aşağıya yer değiştirmiş olması

– Yüz kas tonusunda azalma, yüzün oval halini yitirerek kare bir görünüm almış olması

– Çene altında cilt gevşekliği ve yağ toplanması, çift çene gibi bir görünüm olması

Yüz germe ameliyatında gevşemiş cilt, gevşemiş ciltaltı doku, yağ dokusu ve kas dokusuna müdahale edilir. Sadece yüze müdahale edip göz kapaklarını gençleştirmemek uyumlu bir görüntü sağlamaz. Bu nedenle hemen hemen her olguda göz kapağı estetiğini de eklemek gerekir. Psikolojik olarak sağlıklı, ne istediğini bilen ve gerçek beklentileri olan, sigara içmeyen hastalar bu ameliyat için uygundur

Ameliyat basamakları nelerdir?

Facelift genel anestezi eşliğinde yapılır. Süresi ortalama 2.5 saattir. Bazen ek cerrahi işlemler ( yanak bölgesi askılama, botoks enjeksiyonu, yağ enjeksiyonu gibi) gerekebilir ve süre uzayabilir.

Yüzgerme kesisi kulak önünden başlar kulak memesi altından arkaya döner, saçlı deri içinde son bulur. Cilt kaldırılır. Yağ dokusu yeniden şekillendirilir, özellikle boyun ve çene de. Cilt altı derin dokular ve kas dokusu gerginleştirilir. Cilt gergin doku üzerine yeniden örtülür ve fazla kısım kesilerek çıkarılır. Düzgün estetik cerrahi dikişleri ile kapatılır.

Ameliyattan ne kadar süre sonra çalışabilirim ve makyaj yapabilirim?

Ameliyattan yüzünüzde bir bandaj ve cilt altında kan birikmesine engel olmak amaçlı yerleştirilmiş küçük bir drenle çıkarsınız. Doktorunuz ertesi gün pansumanınızı değiştirecek ve dreni çıkaracak. Ancak bandaj yada maskeye 3 gün devam etmek uygundur. 3. gün yüzünüz açıldığında şiş ve yer yer mor olduğunu göreceksiniz. Şişlik ve morlukların geçmesi 10 günü bulur. 10. Günden 6. aya kadar da yüzünüz şekillenecek ve daha doğal gözükecek. 10. günden sonra makyaj yapabilir ve işinize geri dönebilirsiniz. Göz kapağındaki dikişler 5. gün, yüzünüzdekiler 10. günden sonra alınacak.

Ameliyat öncesi hazırlık nasıldır?

Ameliyat öncesi doktorunuz tarafından gerekli kan testleri yapılacaktır. 3 hafta öncesinden sigara içmeyin ve 10 gün öncesinde aspirin ve diğer antienflamatuar yazan ilaçlardan, bitkisel destek kapsüllerinden kullanmayın. 2 gün öncesinden alkol almayın. Bunlar dışında sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlarla ilgili doktorunuzu bilgilendirin ve ameliyata engel olup olmadığını sorun.

klasik yüz ve boyun germe infografik