Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Burun Estetiği Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Burun Estetiği Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Rinoplasti yani burun estetiği plastik cerrahi dünyasında en sık yapılan estetik işlemlerden biridir. Hem erkekler hem de kadınlar, yüzleri için daha belirgin, orantılı ve estetik açıdan hoş bir burna sahip olmak için rinoplasti ameliyatını tercih etmektedir. Elbette estetik ameliyata karar vermeden önce bilmeniz gereken birçok şey vardır.

Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti, burnun yeniden şekillendirilmesi ve hem estetik hem de fonksiyonel problemlerin ortadan kaldırılması için gerçekleştirilen işleme ait cerrahi bir terimdir. Rinoplasti hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilmektedir. Kapalı rinoplasti veya açık rinoplasti ameliyat seçenekleri mevcuttur. Kapalı rinoplastide herhangi bir dikiş içi olmazken açık rinoplastide dikiş izi olmaktadır. Rinoplasti işlemi genel anestezi altında yapılmakta ve hastanın burnu tam olarak 1 sene sonrasında son haline gelmektedir. Rinoplasti sadece şekilsel sorunları değil, nefes alma gibi fonksiyonel sorunları da tedavi eder.

Ameliyattan Sonra Sizi Neler Bekliyor?

Şişlik ve morarma ameliyatın ardından en az birkaç gün sürecektir.Bu durum soğuk buz kompresleriyle en aza indirgenebilir. Aynı zamanda doğru uyuma pozisyonu da ödemin gün geçtikçe azalmasını sağlayacaktır.

Bandajlar ve burnun içine yerleştirilen ateller büyük ihtimalle birkaç gün içinde çıkarılacaktır. Bu süre zarfında ağrınız olması durumunda ağrı kesici ilaç önerilebilir.

Burun tıkanıklığı en sık yaşanan sorunlardan biridir. Burnun içindeki atel ve alçılar çıkarıldığı zaman bu durum daha da artacaktır. Ancak kesinlikle burnun içi karıştırılmamalı ve kurcalanmamalıdır. Bu süre zarfında bazı spreyler önerilebilir.

İyileşme Süresi

Rinoplasti işleminin başarıyla tamamlanmasının ardından, kendinize biraz zaman ayırmalısınız. Birçok hasta, işlemin ardından  en az 7-10 gün sonra işe veya okula geri dönebilmektedir. Bu durum şişme ve morarmalarla alakalıdır, ancak herkeste aynı süre geçerli olmayabilir. Bu nedenle rinoplasti ameliyatına karar verdiyseniz en az 1-2 hafta tatil planlaması yapmalı ve bolca dinlenmelisiniz.