Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Çene Estetiği İle Alakalı Bilinmesi Gerekenler

Çene Estetiği

Çene estetiği genelde umursanmayan ve önemsiz olduğu düşünülen bir estetik operasyondur. Yüzün tüm ifadesini değiştirecek olan estetik uygulamanın burun estetiği olduğu düşünülse de aslında çene estetiği büyük bir önem taşımaktadır. Yüzün sınırlarını belirleyen çene, aynı zamanda yüzde bir duruşa neden olur. Çok keskin ve kare bir çeneye sahip olmak bayanlarda erkeksi ve sert bir görünüme neden olacaktır. İşte bu gibi durumlarda çene estetiği ile hatlar yumuşatılmaktadır.

Çene yüzün uzantısı olan bir uzuv olmakla beraber yüzün uzunluğunu ve genişliğini belirlemesinin yanı sıra burnun duruşunu bile etkilemektedir. Aslında bilinenin aksine burun ve çene estetiği birbiriyle bağlantılıdır. Çene estetiği de diğer estetik operasyonlar gibi kişiye özeldir. Bu nedenle kişinin çene profili çıkarılır ve nasıl bir çene estetiği ile yüzün daha güzel bir hale geleceği saptanır.

Çenenin küçük, büyük olması, çok ileride veya geride durması estetik görünümü sekteye uğratmaktadır. Bu noktada estetik operasyona karar verildikten sonra çene için hangi işlemin uygulanacağı belirlenmektedir. Çene estetiğinde en sık karşılaşılan durum ise çenenin küçük olup burnun büyük ve önde olduğu durumlardır. Bu durum kuş yüzü olarak tabir edilmektedir.

Çene Büyütme Ameliyatı

Çene büyütme ameliyatında birden fazla teknik uygulanmaktadır. Bunlardan ilki alt dudak içinden girerek çene kemiğine kesik atılması sonrasında çene ucu kemiğinin öne çekilerek vida yardımıyla sabitlenmesiyle gerçekleşmektedir. Diğer bir yöntem ise yine alt dudaktan veya çene altından girilerek çeneye protez yerleştirilmesi işlemidir. Son olarak ise hastanın bizzat kendisinden alınan yağ hücrelerinin cilt altına enjekte edilerek çenenin daha büyük görünmesi sağlanmaktadır.

Çene Küçültme Ameliyatı

Çene ucunun normalden uzun veya önde olduğu durumlarda ortaya çıkan estetik bozukluk çene küçültme ameliyatı ile düzeltilmektedir. Bu gibi durumlarda alt dudağın iç yüzünden girilmekte ve fazla kemik kısmı ise tıraşlanmaktadır.