Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Ciltteki Güneş Hasarını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Yazın herkes güneşte eğlenmek istiyor! Ne yazık ki, bu durum güneş yanığı riski taşıdığınız anlamına da gelmektedir.  Güneş yanığı fiziksel rahatsızlığa ve kozmetik lekelere neden olmakla kalmaz, aynı zamanda ciddi sağlık riski taşır. Sık rastlanan şiddetli güneş yanığı cilt kanseri gelişimine katkıda bulunur ve çalışmalar, fazla güneş yanığına maruz kalmış bir kişinin cilt kanseri riskinin iki katına çıkabileceğini göstermiştir.

Güneş ışınlarıyla mücadele etmenin en iyi yolu, ona karşı önleyici tedbirler almaktır. Bu tedbirlerden bazıları şu şekildedir;

Direk olarak, güneş ışığı almaktan ve özellikle uzun süre güneş altında beklemekten kaçının . Güneş saat 10:00 ile akşam 15:00 arasında çok kuvvetlidir, bu nedenle bu saatlerde açık havada olmanız durumunda mümkün olduğunca gölgede kalmaya çalışın.

Güneş kremi kullanmak da çok önemlidir. SPF 15 veya daha yüksek bir güneşten koruyucu ürünün günlük olarak kullanılması, cilt kanseri riskini azaltmanın yanı sıra cilt yaşlanmasını da yavaşlatır. Vücudunuzun maruz kaldığı her bölgeye cömertçe ve sık sık güneş kremi uyguladığınızdan emin olun. Çoğu kişi sadece cildi uygun bir şekilde korumak için gerekli olan miktarın yaklaşık olarak dörtte birini kullanır.

Cildinizi güneşten korumak için koruyucu giysiler giyin. Örneğin, şapka, güneş gözlüğü, ve pantolon güneşin zararlı ışınlarını engelleyebilir.

Bazen bu tedbirler tek başına yeterli olmayabilir veya güneş kremi uygulamayı unutabilirsiniz. Bununla birlikte, cildiniz iyileştikten sonra bile, güneş yanığı vücudunuzda veya yüzünüzde kalıcı izler bırakabilir. Bu gibi durumlarda çeşitli estetik tedaviler sorunların hafifletilmesinde yardımcı olabilir.