Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Popüler olmak mı, değerli olmak mı?

Benim fikrime hedefime göre değerli olmak önemlidir. Değerli bir plastik cerrah olmayı tercih ederim. Siz de biliyorsunuz ki bir insanın bir işten çok  para kazanıyor olması olması onun değerli olduğunun bir göstergesi değildir. Çok reklam yaparak, ilgi çekici şeyler pazarlayarak, olmayanı var gibi göstererek ya da en kötüsü insanları kandırarakta  popüler ve zengin olabilirsiniz. Fakat önemli olan yaptığınız işin içinize sinmesi, etik ve ahlaki kurallar çerçevesinde olması. Çünkü popülerlik geçicidir ancak değerli olan her zaman kazandırır.

Peki bunları neden yazıyorum? Çünkü laserle burun estetiği yalanına inanan o kadar çok kişi varki. Ya da ’10 dak da şu ameliyatı’, ‘Size öyle bir cihaz uygulaması yaparım ki yeniden doğmuş gibi olursunuz’ vs. vs. ‘Memeleri dikleştiririm ama protez koyarsam ancak o zaman üstler dolgun olur”Sen  100 kilo olsanda alkolizm problemin olsa da, karaciğer fonksiyon testi bile istemem, laser liposuction randevusu veririm’, ‘ botoks alt göz kapağına yapılmaz’, ‘memelerine kalıcı dolgu maddesini hiç çekinmeden uygularım, artık kas içine mi gider, meme dokusunamı bilemem. Ama dolgun olur’, göz kapağı estetiği için geldin ve de üstüne üstlük Kazak Ruslarındansın. Aslında gözlerin genetik olarak böyle ve daha 25 yaşındasın, sana detaylarını iyice anlatmadan ‘ hemen yaparız hatta o kadar basit ki muayenehane de yaparım hemen’ derim hiç çekinmeden.

Ama tabii bunları yapabilmem için empati yeteneğinden ve ‘hasta ve hasta vücuduna değer verme’ yetisinden yoksun , etik ve bilimsel değerlere çok da önem vermeyen, komplikasyonları hiç üzülmeden karşılayabilen ve vicdan muhasebesini bir kenara bırakabilen bir insan olmam gerekir. Çünkü bunların hiçbiri doğru değil, bilimsel de değil.

Popüler olan değil bilimsel ve etik olan sizi mutlu edecektir. Asıl değerli olan da onlar.Yaptığı işte ‘değerli’ olanlarla karşılaşmanız dileklerimle..
Op. Dr. Elif Eren Aydın

Adres: Batı Ataşehir Deluxia Palace A Blok Daire: 448 İstanbul

Mail: info@eliferenaydin.com

Telefon : +90 541 301 96 10