Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Ne Beklenmeli?

Birçok karın germe (abdominoplasti) hastasında ameliyat sonrası ağrı ve iyileşme süreci endişe kaynağıdır. Bir karın germe ameliyatı yaşamı değiştiren sonuçlar verebilirken ameliyatın kendisi kapsamlı olabilir.

Genel olarak iyileşme işlemi hastadan hastaya büyük ölçüde değişir. Farklılıklar, bireysel ağrı toleransından ve vücudun doğal iyileşme cevabından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, farklı invazivlik derecesine sahip farklı karın germe teknikleri vardır. Aşağıda karın germe ameliyatı sonrasında nelerin beklenebileceğine dair ipuçları verilmektedir.

Tipik olarak hastaların çoğu, tam iyileşmenin yaklaşık altı hafta sürmesini bekleyebilir.  Bazı hastalar, iki hafta içinde işine geri dönebilir ve fiziksel olarak yoğun olmayan günlük aktivitelere dönüş yapabilir.

1.Hafta : Hastalar muhtemelen ilaçla asgariye indirilebilen ılımlı bir ağrı yaşayacaktır. Morarma, şişme ve yorgunluk da yaygındır. Hastalar, yüksek etkili fiziksel aktiviteleri ortadan kaldırmalı ve hasta kişilerle olan teması sınırlamalıdır.

2.Hafta: Birçok hastada ağrı ve morarma azalır, ancak ağrı ve şişme haftalarca devam edebilir. Çoğu hastanın drenleri çıkarılır. Ancak, sıkıştırma giysilerinin kullanımına devam edilecektir. Tipik olarak, hastalar hafif aktivitelere başlayabilir ve haftanın sonuna kadar işine dönebilirler.

3-5 Haftalar: Bu süre zarfında şişlik çok azalacak, bazı acılar devam edecektir. Birçok hasta sıkıştırılmış giysiler giymeyi bırakabilir ve daha ağır hareketler için kendilerine fırsat verebilir.

6-12 Haftalar: Bütün ağrı, yorgunluk ve şişme azalmaya başlar ve karın germe işleminin son sonuçları görülebilir hale gelir. Çoğu hasta hemen hemen her türlü fiziksel aktivite için hazırdır.

ACI YÖNETİMİ

Tüm hastalar, özellikle de işlem sonrası ilk haftalarda bir miktar ağrı yaşayacaktır. Sizin hissedeceğiniz acı, ağrı toleransınıza ve abdominoplasti tekniğine bağlıdır.

İZ

Bir karın germe ameliyatı sonrasında bir derece kalıcı iz olma olasılığı yüksektir. Bununla birlikte, yetenekli bir cerrah yara izini pozisyonlandırabilir, bu nedenle de genellikle iç çamaşırının altına saklanabilir.