Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Kollajeni Arttırmanın Yolları

Kollajenin vücut tarafından oluşturulan doğal bir protein olduğu sır değildir, kollajen cildi dolgun ve genç tutmak için oldukça önemlidir. Kollajen, cildin yapısal temelini oluşturan, kirliliği ve yer çekimi de dahil olmak üzere birçok zararlı faktöre elastikiyet kazandıran bir proteindir. Daha düşük kollajen seviyeleri çizgi ve kırışıklık gelişimiyle eş anlamlıdır.

Ne yazık ki çoğu insan için, derideki kollajen seviyeleri 20’li yaşların ortalarından sonuna dek doğal olarak tükenmeye başlıyor. Kollajen seviyelerinizi korumak ya da artırmak için yapabileceğiniz bazı kolay şeyler vardır. Cildinizdeki kollajeni artırmak için şu önerileri uygulayabilirsiniz;

YÜZ MASAJLARI

Evet, basit bir masaj, kas hafızasını güçlendirir ve kollajen üretimini teşvik eder. Yüz kaslarınıza günlük olarak yavaşça masaj yaparak kan dolaşımını artırabilir ve cildinizi yenilenmiş ve daha genç bir görünüme getirebilirsiniz.

BESLENME

Sağlıklı bir beslenme genel sağlığın yanı sıra cilt sağlığını da olumlu ölçüde etkilemektedir. Mercimek, yeşillik ve sarımsak, özellikle kükürt açısından zengin oldukları için, kollajeni arttırmak için tüketilebilecek gıdalardır. Brokoli, portakal ve kivi gibi C vitamini açısından zengin gıdalar vücudun kollajenini oluşturmasına yardımcı olurken aynı zamanda oksidatif hasarı önler.

SİGARAYI BIRAKMAK

Sigara alışkanlığını bırakmak için başka bir neden daha var. Sigara sadece akciğerlerinize zarar vermekle kalmaz aynı zamanda kırışıklıklar ve lekeli bir cilt tonu oluşturarak yüzünüzü yaşlandırır. Sigara içmek kollajen ve diğer cilt proteinlerini uzaklaşarak cildi kırışmış ve lekeli görünmesine neden olur.

VİTAMİN VE TAKVİYELER

Kollajen üretimini artırmaya ve cildi güçlendirmeye yardımcı olabilecek birçok harika vitamin ve takviye bulunmaktadır. A, C, E ve çinko bakımından zengin vitamin takviyeleri idealdir.