Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Meme Büyütme Ameliyatının Emzirmeye Etkisi

Her kadın hayatının bir döneminde anne olacağını bilerek yaşar. Kimi annelik duygusunu erken tatmak, kimiyse kendini tam olarak güvende hissettiğinde bunu yapmak ister. Diğer yandan estetik kaygıları olmayan bir kadın yoktur. Tüm dünyada en çok tercih edilen estetik ameliyatlardan biri olan meme büyütme ameliyatı da bu kanıyı doğrular nitelikte. Ancak meme büyütme ameliyatına karar verdikten sonra çoğu kadın bu işlemin emzirmeye etkisini merak ediyor.

Meme büyütme ameliyatı küçük boyutlarda olan memenin dokusuna zarar vermeden alt tabakasına gerekli büyüklükteki silikonları yerleştirme işlemidir. Memem büyütme ameliyatında protez seçimi de çok önemlidir. Damla veya yuvarlak silikon protez arasından doktorunuz ile ortak karar vererek protez seçimi yapabilirsiniz.

MEME BÜYÜTME AMELİYATI YAŞ SINIRI

Meme büyütme ameliyatının 18 yaşından sonra yaptırılması önerilmektedir. Meme dokusunun gelişimini tamamlaması için bu süre gereklidir. Yine de ergenlik döneminde gelişim açısından sorun oluşturan, asimetrik meme denen bir memenin geliştiği diğer memenin gelişmediği durumlarda erken müdahale söz konusu olabilmektedir.

MEME BÜYÜTME AMELİYATI SONRASI

Meme büyütme ameliyatından birkaç saat sonra ayağa kalkıp yemek yemede hiçbir sakınca yoktur. Ameliyatın ardından balensiz sporcu sutyeni veya özel sutyenler takılması önerilmektedir. 3-5 gün sonrasında duş almakta hiçbir sakınca yoktur. İlk hafta meme olduğundan büyük ve gergin olsa da sonrasında bu durum kendiliğinden düzelecektir. Aktif faaliyetlere ve spora 6-8 hafta sonra başlanması önerilmektedir.

MEME BÜYÜTME AMELİYATININ EMZİRMEYE ETKİSİ

Meme büyütme ameliyatında kullanılan silikon pretezler gebelik ve süt vermeye engel değildir. Ancak ameliyat sonrasında oluşacak sağlık durumlarının annenin bebeği ile olan yaşantısını etkilemesi nedeniyle emzirme döneminde ameliyat önerilmez. Süt verme dönemi bittikten 3 ay sonra meme büyütme ameliyatı yapılabilmektedir.

MEME SİLİKON PROTEZİNİN ÖMRÜ

Meme protezlerinin ömür boyu vücutta kalabileceği söylense de bir süre sonra silikon protezin dış çeperindeki yıpranma nedeniyle deformasyon oluşma olasılığı yüksektir. Bu nedenle ortalama 15 yıl sonra meme protezinin değiştirilmesi gerekmektedir.