Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Meme Dikleştirme Estetiği Sonrasında Yara İzi

Mastopeksi olarak da bilinen meme dikleştirme ameliyatı, göğüsleri estetik konuma getirmek ve yeniden şekillendirmek için gerçekleştirilmektedir. Bu aşırı cildi alarak ve altta yatan göğüs dokusunu yeniden şekillendirerek yapılmaktadır. Hastaların birçoğu meme dikleştirme ameliyatı sonrasında göğüslerinde yara izi kalıp kalmayacağını merak ediyor. Yara izi elbette olacak, ancak yara izinin ne büyüklükte olacağı tamamen kişiye bağlıdır.

Meme sarkması tek tipte değildir. Sarkma derecesine bağlı olarak meme dikleştirme ameliyatının nasıl yapılacağı belirlenmektedir. Fiziksel muayene sırasında memenin sarkma derecesi belirlenmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı için çeşitli teknikler uygulanmaktadır. En sık görülenleri dikey yara izi veya ters T şeklinde yara izidir. Bu meme dikleştirmede memenin nereden kesileceğiyle alakalıdır. Genel olarak göğüs dokusu ne kadar büyük olursa, yeterli meme başı yaratmak için daha fazla kesi gerekmektedir. Aslında meme dikleştirme ameliyatında ilk aşamada yara izleri geniş görünse de, çoğu yara izi zamanla solar ve herhangi bir şekilde belli olmaz. Ancak yara izinin görünmemesi için hastanın da alması gereken bazı önlemler vardır. Öncelikle iyileşme döneminde cerrahın verdiği talimatlara uyulması şarttır. Diğer yandan bu tip ameliyatların ardındna yara izinin daha da belirginleşmemesi adına güneşin altında çok fazla durmamak ve solaryuma girmemek gerekmektedir. Henüz iyileşmekte olan yara izi güneşe maruz kalırsa rengi koyulaşacak ve belirginleşecektir.

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Fazla meme dokusu varsa bu doku alınır, sonrasında ise meme dik pozisyona getirilir. Eğer fazla doku yoksa meme altına silikon protez yerleştirilmesi gerekebilir. Meme başı istenen pozisyona getirildiğinde ameliyat tamamlanır ve hasta yeni göğüslerine kavuşmuş olur.