Whatsapp Whatsapp
Telefon Şimdi Ara!
+90 541 301 96 10 +90 216 504 12 46

Stres Saç Dökülmesine Neden Oluyor Mu?

6Stres, saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden biridir. Ve bu özellikle kadınlar için geçerlidir. Kadınlar stres yüzünden hızlı saç dökülmesine yatkındır. Stres nedir? Stres, vücudunuzun sizi fiziksel, duygusal ve psikolojik olarak düzenlemenizi gerektiren belirgin bir değişime nasıl tepki verdiğidir. Stres, vücudumuzdaki dengeyi bozan fizyolojik değişikliklere neden olabilir.

Stres saç dökülmesine neden olabilir mi? Evet. Saçınız insan vücudunun en hızlı büyüyen dokusudur, bu da çok hassas olduğunu ve vücudun diğer herhangi bir bölümüne göre daha hızlı bir şekilde strese tepki verdiği anlamına gelir. Yani, saç büyüme döngüsü stres tarafından bozulabilir.

Kadınlarda, stres ve saç dökülmesi arasında hormonal bir bağ vardır. Stres, kadınlarda aşırı hormon üretiminde veya sınırlı üretimde bazı hormonlarda dengesizliğe neden olabilir. Vücut, stres hormonları üreterek strese tepki verir. Sonuç olarak, tüm faktörler saç dökülmesine neden olmak için birleşirler. Aslında, stres hızlı bir şekilde ele alınırsa, stresin neden olduğu saç dökülmesi riski en aza indirilir.  Akut stres belirtileri kaygı, depresyon, uykusuzluk, genel bir çaresizlik duygusu ve umutsuzluktur. Saç dökülmesi, böyle duyguların fiziksel bir tezahüründen başka bir şey değildir.

Stres yüzünden oluşan saç dökülmesi üç tiptedir. İşte onlar;

Telogen effluvium: Bu durumda saçlar büyümeyi durdurur ve saçları tararken veya duş alırken kendiliğinden kopmaya başlar.  Bu tipte saç dökülmesinde saçlar ancak yedi ayda büyürler. Genellikle bu durum duygusal veya fiziksel strese bağlıdır ve saç dökülmesi geçicidir.

Alopesi areata: Aşırı strese bağlı olarak ortaya çıkan daha akut bir saç dökülmesi. Bu durum, beyaz kan hücreleri saç foliküllerine saldırdığında ortaya çıkar ve saç büyümesini önleyerek hızlı saç dökülmesine neden olur.

Trikotillomani: Trikotillomani, basınç ve gerginliğini kontrol edemeyen, kafa derisinden veya kaşlardan saçlarını çekme yönünde güçlü bir dürtü neden olan bir stres belirtisidir. Birçok kişi stres, endişe, depresyon, yalnızlık, tükenme, hayal kırıklığı ve gerginliklerin üstesinden gelemediğinde bu duruma yenik düşer.